STOP KLESZCZOM !
Kleszcze należą do gromady pajęczaków. Jedynym pożywieniem kleszczy jest krew. Aby znaleźć żywiciela za pomocą odnóży wspinają się na koniuszek żdźbła trawy lub wchodzą na liście i tam czekają na zdobycz.
Dzięki narządowi Haller'a wyczuwają zapach, ciepło i wilgoć dzięki czemu mogą łatwo znaleźć człowieka, psa, kota czy też inne zwierzę. Kiedy czują, że ofiara jest blisko przechodzą na nią, wkręcają się częścią swojej głowy w skórę i zaczynają ssać krew.
Rejonami największego zagrożenia w Polsce są tereny dawnych województw olsztyńskiego, białostockiego, suwalskiego i opolskiego.
Kleszcze przenoszą wiele chorób, które sa niebezpieczne zarówno dla ludzi jak i zwierząt: babeszjozę (piroplazmozę), boreliozę (choroba z Lyme), oraz kleszczowe zapalenie mózgu (u ludzi)
Ponadto kleszcze mogą wywołać alergią miejscową w postaci zaczerwienienia i bolesności skóry.
DLA BEZPIECZEŃSTWA SWOJEGO PUPILA I RODZINY W MIESIĄCACH LETNICH STOSUJ PREPARATY PRZECIWKO PASOŻYTOM ZEWNĘTRZNYM !
Uaktualnienie z dnia 19.06.2013 - Choroby odkleszczowe psów
Pomimo przedłużonej zimy sezonu 2012/2013 kleszcze mają się świetnie na wiosnę. Obserwujemy aktualnie pełnię sezonu, w którym przechodzą one wszystkie stadia swojego rozwoju, będąc w każdym z nich potencjalnym źródłem zakażenia dla małych i dużych zwierząt. |
Anaplazmoza psów
Anaplasma phagocytophilum
Anaplasma platys
Co to jest anaplazmoza psów? Anaplazmoza psów jest chorobą wywoływaną przez mikroorganizm Anaplasma phagocytophilum, który jest przenoszonych przez kleszcza jeleniego, oraz Anaplasma platys, przenoszony przez kleszcza psiego oraz kleszcza łąkowego. Chociaż zakażenie A. phagocytophilum przebiega zazwyczaj nieco ciężej niż A. platys, obie formy choroby stanowią poważne zagrożenie dla psów.
Dlaczego anaplazmoza psów jest tak niebezpieczna?
Według autorytetów parazytologii weterynaryjnej anaplazmoza psów jest uznawana za niebezpieczną chorobę częściowo dlatego, że często przebiega ona bezobjawowo. Wiele psów przechorowuje postać ostrą zakażenia, ale może u nich dalej występować zakażenie przewlekłe. Problem robi się poważny, gdy pies ma upośledzoną odporność lub jest zakażony inną chorobą przenoszoną przez kleszcze.
Chcesz wiedzieć więcej - przeczytaj najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi przygotowane przez firmę IDEXX: