Nasze zwierzęta są ciągle narażone na inwazję pasożytów, zarówno w naszych domach jak i na spacerach. Znajomość  pasożytów i sposobów zasiedlenia żywicieli ma istotne znaczenie dla działań profilaktycznych mających na celu ograniczenie zarażeń naszych zwierząt domowych oraz ludzi.


Pamiętaj! - Jeżeli twój pies lub kot ma robaki to narażasz jego, siebie oraz swoją rodzinę na choroby pasożytnicze, u ludzi zwane zoonozami !

 
Do niedawna uważano, że najlepszą metodą zabezpieczenia się przed zoonozami jest częste profilaktyczne stosowanie preparatów przeciwko robakom. Jednak zapominano tu o dobru zwierzęcia , gdyż podawanie tych preparatów znacznie obciąża organizm psa czy kota, a długofalowo prowadzi również do nieskuteczności takiego leczenia.

Dlatego w naszej przychodni od dłuższego czasu próbujemy przekonać właścicieli naszych pacjentów do prowadzenia systematycznej kontroli kału swoich pupili. W ten sposób terapię chemiczną stosujemy tylko wtedy, gdy jest to konieczne, nie obciążając nadmiernie zwierząt preparatami chemicznymi. W ten sposób rodzina jest bezpieczna a organizm zwierzaka nie musi borykać sie z neutralizacją środków chemicznych podawanych w nadmiarze i dzięki temu dłużej żyje.

Pamiętaj! - Jeżeli naprawdę kochasz swojego zwierzaka, zacznij profilaktyczne badanie kału i podawaj mu leki tylko jeśli naprawdę tego potrzebuje !