SZCZEPIENIE PRZECIWKO WŚCIEKLIŹNIE


Wścieklizna jest to ostra choroba wirusowa, przebiegająca z objawami zapalenia mózgu i rdzenia, prowadząca nieuchronnie do śmierci. Choroba przenoszona jest na człowieka wraz ze śliną chorego na wściekliznę zwierzęcia. Kontakt z chorym zwierzęciem grozi zawsze poważnymi konsekwencjami.

Szczepienie na nią jest obowiązkowe i należy je powtarzać każdego roku. Obowiązek ten od strony prawnej dotyczy szczepienia przeciwko wściekliźnie psów, jednak ze względu na zdrowie i bezpieczeństwo ludzi i zwierząt, lekarze weterynarii zalecają, aby również koty i fretki, które wypuszczane są na zewnątrz poza mieszkania - szczepić przeciw tej chorobie.
 

WAŻNE! Przed każdym szczepieniem zalecamy kontrolne badanie kału, które pozwoli określić czy zwierzę jest zarobaczone czy nie i czy przed szczepieniem trzeba je odrobaczyć czy nie.
Można do nas przynieść świeżą próbkę stolca i umówić się na odbiór wyniku przez telefon/email w ciągu 30 minut do 1 h lub przyprowadzić/przynieść zwierzaka i wówczas sami pobierzemy próbkę kału i od razu wykonamy badanie.


ZALECAMY TAKŻE OKRESOWE, KONTROLNE BADANIA KAŁU W KIERUNKU PASOŻYTÓW WEWNĘTRZNYCH
 •  OD 1 RAZ W MIESIĄCU
  • jeśli w domu są małe dzieci,
  • jeśli zwierzę śpi z właścicielami w jednym łóżku,
  • jeśli nie można powstrzymać się przed całowaniem swojego pupila,
  • jeśli zwierzak wchodzi na blaty kuchenne lub stoły
  • jeśli kot wychodzi na spacery.
 • DO 1 RAZ CO 3 MIESIĄCE
  • jeśli zwierzak (kot, fretka) nie wychodzą z domu,
  • jeśli pies ma tendencję do włóczęgostwa,
  • jeśli zwierzak lubi zjeść to co upoluje lub zjada "śmieci" na spacerach,
  • jeśli w domu są wyłącznie osoby dorosłe, dbające o higienę osobistą.

KIEDY NIE NALEŻY SZCZEPIĆ ZWIERZĄT PRZECIWKO WŚCIEKLIŹNIE:
 
 • jeśli zwierzę jest aktualnie chore lub zarobaczone (nie dotyczy to chorób przewlekłych np. niewydolności wątroby, nerek, cukrzyca),
 • jeśli istnieje prawdopodobieństwo silnego zarobaczenia zwierzęcia (szczepionka będzie nieskuteczna),
 • w okresie ciąży (tylko w wyjątkowych przypadkach można zaszczepić ciężarną sukę),
 • jeśli zwierzę ma mniej niż 12 tygodni.
Jeśli przy poprzednich szczepieniach dochodziło u zwierzaka do reakcji alergicznych - NALEŻY UPRZEDZIĆ O TYM lekarza weterynarii PRZED podaniem przez niego szczepionki.
 
Co zrobić jeśli pies lub kot pogryzł człowieka:
 • Jeśli zwierzak pogryzł, pokąsał lub podrapał człowieka - takiego psa czy kota nie wolno wówczas zaszczepić przeciwko wściekliźnie!!!
 • W przypadku takiego zdarzenia pogryziony czy podrapany człowiek udaje się do przychodni lub na pogotowie, a właściciel zwierzęcia, które pogryzło/podrapało człowieka udaje się do przychodni weterynaryjnej aby rozpocząć procedurę obserwacji zwierzęcia w kierunku wścieklizny.
 • NIEZALEŻNIE OD TEGO CZY ZWIERZĘ BYŁO WCZEŚNIEJ SZCZEPIONE PRZECIWKO WŚCIEKLIŹNIE CZY NIE, CZY SZCZEPIENIE JEST WAŻNE CZY NIE - PROCEDURA JEST TAKA SAMA!!!
 • Zwierzak podlega 15 dniowej obserwacji. W zależności od sytuacji epizootycznej danego rejonu, czyli w zależności od stopnia zagrożenia wścieklizną przeprowadza się obserwację stacjonarną lub właściciel 4-krotnie (dzień pokąsania, dzień 5, dzień 10 i dzień 15) doprowadza podejrzane zwierzę do przychodni weterynaryjnej.
 • W takim przypadku na właścicielu ciąży obowiązek zadbania by podejrzane zwierzę nie pogryzło innych ludzi, by nie zaginęło, nie uciekło itp. Właściciel ma obowiązek zgłosić ewentualną śmierć podejrzanego zwierzęcia i zabezpieczyć jego zwłoki.
 • 15-dniowa obserwacja kończy się wydaniem zaświadczenia o stanie zdrowia zwierzęcia w dniu pogryzienia i zaszczepieniem obserwowanego zwierzęcia przeciwko wściekliźnie, jeśli brak było wcześniejszego, ważnego szczepienia.

 
Nasza Przychodnia jest pierwszym w Łodzi i jednym z pierwszych zakładów weterynaryjnych w Polsce, który wprowadził system znakowania zwierząt (psów i kotów) szczepionych przeciwko wściekliźnie.
W 2006r wprowadziliśmy Lyssetky, a teraz, w 2013r - nowocześniejszy DogId.

Aby ułatwić Państwu życie, w razie pogryzienia przez waszego pupila innego zwierzaka lub człowieka, albo zaginięcia/ucieczki zwierzęcia już 2006 roku wprowadziliśmy w naszej przychodni LYSSETKY, czyli międzynarodowy system identyfikacji psów i kotów szczepionych przeciwko wściekliźnie. W dniu szczepienia zwierzę dostaje identyfikator, który należy przyczepić do obroży. Identyfikator zawiera wszelkie potrzebne informacje na temat szczepienia zwierzaka oraz telefon do przychodni, dzięki czemu poszkodowany może szybko i sprawnie zostać poinformowany i uspokojony przez lekarza o aktualności szczepienia.
 
W 2012 - wprowadziliśmy unowocześnione zawieszki DogID

DogID to metalowe identyfikatory przytwierdzane psom do obroży, potwierdzające fakt szczepienia przeciwko wściekliźnie z wygrawerowaną informacją teleadresową naszej przychodni. Można je otrzymać w Przychodni weterynaryjnej mVET, od lekarza, po zaszczepieniu psa.

Najważniejsze jest to, że DogID  widać z daleka, wiemy więc czy pies był w danym roku szczepiony. W razie pogryzienia osoba poszkodowana jest dużo spokojniejsza, nie wpada w panikę, a wygrawerowany na znaczku numer telefonu do przychodni weterynaryjnej pozwala na szybki kontakt w celu potwierdzenia faktu szczepienia i ustalenia dalszej procedury postępowania.

LYSSETKY i nowocześniejsze zawieszki DogID są stosowane na całym świecie - bardzo popularne na Słowacji i Czechach, w Niemczech, oraz USA i Kanadzie - cieszą się dużym powodzeniem i zainteresowaniem wśród właścicieli gabinetów i lecznic jak również wśród posiadaczy psów, którzy często szczepią swoje zwierzaki tam gdzie mogą otrzymać zawieszkę DogID .

DogID pomaga również w odzyskaniu psa.

Po zaszczepieniu i zawieszeniu identyfikatora do obroży, numer identyfikacyjny DogID zapisywany jest w karcie klienta, oraz w bazie internetowej DogID. W bazie tej zapisywana jest również data i miejsce szczepienia tego psa, oraz nr telefonu do jego właściciela.

Teraz, każdy kto znajdzie zagubionego zwierzaka z naszą zawieszką DogID, może zadzwonić do nas,  do Przychodni weterynaryjnej mVET. Dzięki numerowi identyfikacyjnemu ustalamy właściciela zguby i pupilek szybko trafia do swojego domu.

Znalazca może również sprawdzić nr DogID w internecie posiadacze smartfonów mogą to zrobić natychmiast, np. zczytując kod QR lub wchodząc na stronę wyszukiwarki, albo może zadzwonić na infolinię 22 100 69 29 (nr infolinii i kod QR znajdują się na rewersie zawieszki DogID).

Ewolucja Lyssetka -> DogID

Wraz ze zmieniającym się rynkiem i możliwościami technicznymi w lyssetkach nastąpiło kilka zmian, które pozwalają lepiej wykorzystać ich potencjał.
 • Wprowadzono dziesięciocyfrowy unikalny numer identyfikacyjny zwierzęcia.
 • Uruchomiono całodobowy numer pod którym można otrzymać dane kontaktowe do właściciela zwierzęcia oraz aktualne dane do lecznicy weterynaryjnej która wydała identyfikator.
 • Uruchomiono europejską wyszukiwarkę numerów chipów i identyfikatorów dogid.eu na której można zarejestrować bezpłatnie swoje zwierzaki lub znaleźć dane właściciela zwierzęcia w jednym z 25 najpopularniejszych języków europejskich.
 • Przeniesiono produkcję identyfikatorów do Polski.
 • Zmieniono nazwę z Lyssetek na „DogID” - co pozwoliło na ich ekspansję również poza granice Polski – dotychczasowa nazwa utrudniała dość mocno ten proces.
 • Zmieniono wygląd - tak by łatwiej wyodrębnić numer rejestracyjny od pozostałych informacji
 • Wykorzystano rewers, gdzie znajdują się numer telefonu oraz adres www do całodobowej wyszukiwarki oraz coraz popularniejszy kod QR, pozwalający na jeszcze szybsze odnalezienie danych właściciela.

Wyszukiwarka numerów DogID

 

 

 
Pamiętajmy - wścieklizna ciągle jest chorobą śmiertelnie groźną dla człowieka i wyłącznie wczesna pomoc może uratować mu życie. Nie lekceważmy tego!!!
 
 

Zapraszamy!

 

Zapewniamy miłą i fachową obsługę.

mVET Przychodnia weterynaryjna

Łódź, 11 Listopada 38
tel (42) 659-34-61

pytania prosimy kierować na adres: Przychodnia@mVET.pl