SZCZEPIENIE PRZECIWKO WŚCIEKLIŹNIE
Wścieklizna jest to ostra choroba wirusowa, przebiegająca z objawami zapalenia mózgu i rdzenia, prowadząca nieuchronnie do śmierci. Choroba przenoszona jest na człowieka wraz ze śliną chorego na wściekliznę zwierzęcia. Kontakt z chorym zwierzęciem grozi zawsze poważnymi konsekwencjami.
Szczepienie na nią jest obowiązkowe i należy je powtarzać każdego roku. Obowiązek ten od strony prawnej dotyczy szczepienia przeciwko wściekliźnie psów, jednak ze względu na zdrowie i bezpieczeństwo ludzi i zwierząt, lekarze weterynarii zalecają, aby również koty i fretki, które wypuszczane są na zewnątrz poza mieszkania - szczepić przeciw tej chorobie.
WAŻNE! Przed każdym szczepieniem zalecamy kontrolne badanie kału, które pozwoli określić czy zwierzę jest zarobaczone czy nie i czy przed szczepieniem trzeba je odrobaczyć czy nie.
Można do nas przynieść świeżą próbkę stolca i umówić się na odbiór wyniku przez telefon/email w ciągu 30 minut do 1 h lub przyprowadzić/przynieść zwierzaka i wówczas sami pobierzemy próbkę kału i od razu wykonamy badanie.
ZALECAMY TAKŻE OKRESOWE, KONTROLNE BADANIA KAŁU W KIERUNKU PASOŻYTÓW WEWNĘTRZNYCH
-
OD 1 RAZ W MIESIĄCU
- jeśli w domu są małe dzieci,
- jeśli zwierzę śpi z właścicielami w jednym łóżku,
- jeśli nie można powstrzymać się przed całowaniem swojego pupila,
- jeśli zwierzak wchodzi na blaty kuchenne lub stoły
- jeśli kot wychodzi na spacery.
-
-
DO 1 RAZ CO 3 MIESIĄCE
- jeśli zwierzak (kot, fretka) nie wychodzą z domu,
- jeśli pies ma tendencję do włóczęgostwa,
- jeśli zwierzak lubi zjeść to co upoluje lub zjada "śmieci" na spacerach,
- jeśli w domu są wyłącznie osoby dorosłe, dbające o higienę osobistą.
KIEDY NIE NALEŻY SZCZEPIĆ ZWIERZĄT PRZECIWKO WŚCIEKLIŹNIE:
- jeśli zwierzę jest aktualnie chore lub zarobaczone (nie dotyczy to chorób przewlekłych np. niewydolności wątroby, nerek, cukrzyca),
- jeśli istnieje prawdopodobieństwo silnego zarobaczenia zwierzęcia (szczepionka będzie nieskuteczna),
- w okresie ciąży (tylko w wyjątkowych przypadkach można zaszczepić ciężarną sukę),
- jeśli zwierzę ma mniej niż 12 tygodni.
- Jeśli zwierzak pogryzł, pokąsał lub podrapał człowieka - takiego psa czy kota nie wolno wówczas zaszczepić przeciwko wściekliźnie!!!
- W przypadku takiego zdarzenia pogryziony czy podrapany człowiek udaje się do przychodni lub na pogotowie, a właściciel zwierzęcia, które pogryzło/podrapało człowieka udaje się do przychodni weterynaryjnej aby rozpocząć procedurę obserwacji zwierzęcia w kierunku wścieklizny.
- NIEZALEŻNIE OD TEGO CZY ZWIERZĘ BYŁO WCZEŚNIEJ SZCZEPIONE PRZECIWKO WŚCIEKLIŹNIE CZY NIE, CZY SZCZEPIENIE JEST WAŻNE CZY NIE - PROCEDURA JEST TAKA SAMA!!!
- Zwierzak podlega 15 dniowej obserwacji. W zależności od sytuacji epizootycznej danego rejonu, czyli w zależności od stopnia zagrożenia wścieklizną przeprowadza się obserwację stacjonarną lub właściciel 4-krotnie (dzień pokąsania, dzień 5, dzień 10 i dzień 15) doprowadza podejrzane zwierzę do przychodni weterynaryjnej.
- W takim przypadku na właścicielu ciąży obowiązek zadbania by podejrzane zwierzę nie pogryzło innych ludzi, by nie zaginęło, nie uciekło itp. Właściciel ma obowiązek zgłosić ewentualną śmierć podejrzanego zwierzęcia i zabezpieczyć jego zwłoki.
- 15-dniowa obserwacja kończy się wydaniem zaświadczenia o stanie zdrowia zwierzęcia w dniu pogryzienia i zaszczepieniem obserwowanego zwierzęcia przeciwko wściekliźnie, jeśli brak było wcześniejszego, ważnego szczepienia.
Aby ułatwić Państwu życie, w razie pogryzienia przez waszego pupila innego zwierzaka lub człowieka, albo zaginięcia/ucieczki zwierzęcia już 2006 roku wprowadziliśmy w naszej przychodni LYSSETKY, czyli międzynarodowy system identyfikacji psów i kotów szczepionych przeciwko wściekliźnie. W dniu szczepienia zwierzę dostaje identyfikator, który należy przyczepić do obroży. Identyfikator zawiera wszelkie potrzebne informacje na temat szczepienia zwierzaka oraz telefon do przychodni, dzięki czemu poszkodowany może szybko i sprawnie zostać poinformowany i uspokojony przez lekarza o aktualności szczepienia.
DogID to metalowe identyfikatory przytwierdzane psom do obroży, potwierdzające fakt szczepienia przeciwko wściekliźnie z wygrawerowaną informacją teleadresową naszej przychodni. Można je otrzymać w Przychodni weterynaryjnej mVET, od lekarza, po zaszczepieniu psa.
Najważniejsze jest to, że DogID widać z daleka, wiemy więc czy pies był w danym roku szczepiony. W razie pogryzienia osoba poszkodowana jest dużo spokojniejsza, nie wpada w panikę, a wygrawerowany na znaczku numer telefonu do przychodni weterynaryjnej pozwala na szybki kontakt w celu potwierdzenia faktu szczepienia i ustalenia dalszej procedury postępowania.
LYSSETKY i nowocześniejsze zawieszki DogID są stosowane na całym świecie - bardzo popularne na Słowacji i Czechach, w Niemczech, oraz USA i Kanadzie - cieszą się dużym powodzeniem i zainteresowaniem wśród właścicieli gabinetów i lecznic jak również wśród posiadaczy psów, którzy często szczepią swoje zwierzaki tam gdzie mogą otrzymać zawieszkę DogID .
DogID pomaga również w odzyskaniu psa.
Po zaszczepieniu i zawieszeniu identyfikatora do obroży, numer identyfikacyjny DogID zapisywany jest w karcie klienta, oraz w bazie internetowej DogID. W bazie tej zapisywana jest również data i miejsce szczepienia tego psa, oraz nr telefonu do jego właściciela.
Teraz, każdy kto znajdzie zagubionego zwierzaka z naszą zawieszką DogID, może zadzwonić do nas, do Przychodni weterynaryjnej mVET. Dzięki numerowi identyfikacyjnemu ustalamy właściciela zguby i pupilek szybko trafia do swojego domu.
Znalazca może również sprawdzić nr DogID w internecie posiadacze smartfonów mogą to zrobić natychmiast, np. zczytując kod QR lub wchodząc na stronę wyszukiwarki, albo może zadzwonić na infolinię 22 100 69 29 (nr infolinii i kod QR znajdują się na rewersie zawieszki DogID).
Ewolucja Lyssetka -> DogID | |
---|---|
Wraz ze zmieniającym się rynkiem i możliwościami technicznymi w lyssetkach nastąpiło kilka zmian, które pozwalają lepiej wykorzystać ich potencjał.
Wyszukiwarka numerów DogID | |
Zapraszamy!