Bigli

Bigli,  suczka, 9 lat, rasy beagle.
Chorobliwie otyła. Waży 29,95 kg a powinna ok. 15kg.

 

02.12.2015 - Dzień pierwszy

 
 
 

Stan obecny:

Z powodu otyłości, w kwietniu 2015, zerwała sobie więzadła krzyżowe obu kolan. Od tamtej pory ledwie się porusza, opierając się na całej stopie (tzw. "niedźwiedzia łapa") zamiast na palcach. Dorobiła się już odgniotów i otarć na obu piętach.
Z powodu otyłości nie może nawet podrapać się po głowie, czy wylizać tylnych łap. Od dawna też nie może biegać i skakać. Ostatnia próba skończyła się właśnie zerwaniem więzadeł.
Bigli bardzo szybko się męczy. Co chwila odpoczywa, a w domu praktycznie nie opuszcza legowiska.
Pomimo warstw tłuszczu wyraźnie widać zaniki mięśniowe tylnych kończyn - efekt zerwanych więzadeł i "nieruchomego" trybu życia.
 

Rehabilitacja:

Rozpoczynamy jednocześnie odchudzanie aktywne i rehabilitację ruchową. Na nowo musimy nauczyć suczkę prawidłowego chodzenia "na paluszkach".
Chcąc tego dokonać, musimy całkowicie odciążyć kończyny. Nie możemy pozwolić, aby były obciążane, bo stawy kolanowe są uszkodzone i skończyło by się to bólem i odmową współpracy ze strony psa. Ponadto, musimy zlikwidować przykurcze mięśni i ścięgien tylnych kończyn (a  w mniejszym stopniu - również przednich) oraz odbudować masę mięśniową.
 
Aby to osiągnąć używamy bieżni wodnej, lasera biostymulacyjnego i zmiennego pola magnetycznego.
Wykorzystujemy multimodalne, korzystne działanie bieżni wodnej:
  • ciepła wody (temp. ok 31-33 st C) - rozgrzewamy stawy i wykorzystujemy przeciwbólowe działanie ciepła,
  • masażu wodą (wykorzystujemy ucisk wody na tkanki - efekt - rozluźnienie mięśni i ścięgien),
  • wyporności wody (pozorne zmniejszenie masy ciała - efekt - zmniejszenie obciążenia stawów psa,
  • oraz większego oporu wody - wymuszamy zwiększoną pracę mięśni wszystkich 4 kończyn.
Po ćwiczeniach w bieżni wodnej wykonywane są zabiegi laseroterapii obu stawów kolanowych mające na celu zmniejszenie bólu i stymulację odbudowy chrząstki stawowej
Zabiegi magnetoterapii zmiennym polem elektromagnetycznym powodują również zmniejszenie bólu, pobudzenie krążenia, poprawienie ukrwienia i utlenowania uszkodzonych stawów i w efekcie - poprawienie metabolizmu komórek  i usprawnienie procesów regeneracji chrząstki i mazi stawowej - czyli poprawę komfortu zwierzęcia i usprawnienie chodzenia.
 

Nasze cele:

Chcemy usprawnić kondycję psa i choć trochę poprawić mu komfort życia.
Chcemy pomóc odchudzić Bigli o 4-5 kg i dojść do wagi 25 kg. Ortopeda będzie mógł wówczas przeprowadzić operację rekonstrukcji zerwanych więzadeł krzyżowych, a my będziemy mogli dalej usprawniać suczkę i stopniowo przywrócić ją spacerom i biegom, do których beagle są przecież stworzone.
 
 
 

 

 

 

 

Powrót do GALERII