Dlaczego identyfikacja elektroniczna?
Mikroczip nadaje zwierzęciu tożsamość przypisując go w sposób nierozerwalny do właściciela dostarczając stałej, unikalnej pod względem kodu identyfikacji, która nie traci swej wartości wraz z upływem czasu ani się nie wybarwia tak jak tatuaże.

Mała kapsułka wielkości ziarnka ryżu z zakodowanym numerem identyfikacyjnym w prosty i bezbolesny sposób zapewnia Twojemu zwierzakowi bezpieczny powrót do domu.

Identyfikacja elektroniczna stanowi najlepszą profilaktykę bezdomności oraz przeciwdziała nielegalnemu handlowi oraz kradzieżom.

Oznakowane zwierzę staje się dużo bezpieczniejsze.Wszczepiony pod skórę, niewidoczny mikroczip w każdej chwili umożliwia skontrolowanie tożsamości zwierzęcia.

Oznakowanie mikroczipem jest bezpieczne, bezbolesne i trwa parę sekund.Odbywa się to w taki sam sposób jak zastrzyk (np.szczepienie przeciwko wściekliźnie) jednakże igła jest troszkę większej średnicy.

 

Dlaczego po oznakowaniu należy zwierzę zarejestrować w bazie danych?

W przypadku odnalezienia czworonoga sam mikroczip nic nie da. Bardzo często spotykamy się z sytuacjami, w których właściciel myśli że w mikroczipie zakodowane są dane o właścicielu i samym psie.

Niestety jest to błędne pojęcie. Mikroczip zawiera tylko i wyłącznie numer, który musi zostać przypisany do bazy danych.

Numer ten należy zarejestrować w bazie danych wypełniając specjalny druk lub formularz na stronie internetowej w którym zamieszczamy dane właściciela i samego psa, a dopiero potem automatyczny system lub administrator danych wpisuje te informacje do bazy danych.

W chwili znalezienia zwierzęcia można specjalnym czytnikiem odczytać numer i po skontaktowaniu się z bazą danych uzyskać dane o właścicielu i tak jak po nitce do kłębka trafić do właściciela.

Znakując swoje zwierzę w lecznicy upewnij się, czy lekarz współpracuje z Polskim Towarzystwem Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt i czy po oznakowaniu numer mikroczipa wprowadzony zostanie do bazy danych.

Jako właściciel masz prawo uzyskać taką informację a lekarz ma obowiązek takiej informacji udzielić. Sama informacja że dane przekazywane są do "Ogólnopolskiej Bazy Danych" jest niewystarczająca.

Gwarancją umieszczenia rekordu w bazie danych jest podpisanie druku rejestracyjnego. Jeżeli oznakowałeś swojego pupila w lecznicy, która nie współpracuje z PTRIZ masz możliwość odpłatnego umieszczenia rekordu w Ogólnopolskie Bazie Danych.

Nasza lecznica współpracuje z Polskim Towarzystwem Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt.
 
Tutaj możesz sprawdzić czy Twoje zwierzę jest wpisane do bazy >> Identyfikacja.pl
 
 

Aneks.

Od czasu napisania tego artykułu w Polsce pojawiło się dużo większych, mniejszych i  całkiem malutkich baz danych gromadzących numery mikroczipów. Własne bazy mają niektóre miasta, własne - niektóre schroniska i przytuliska dla zwierząt.
Tak wielkie rozdrobnienie nie sprzyja istnieniu podstawowego sensu elektronicznej identyfikacji zwierząt - czyli ułatwienia odnalezienia zaginionego zwierzęcia przez właściciela czy też czasami w drugą stronę - pomoc znalezionemu zwierzakowi odnaleźć jego, prawowitego właściciela.
 
Wszystkie szanujące się polskie bazy mikroczipów systematycznie aktualizują swoje wpisy w EuroPetNet - ogólnoeuropejskiej bazie mikroczipów.
Baza ta nie przechowuje danych kontaktowych właścicieli zwierząt, a tylko numery mikroczipów i adres bazy danych, która je umieściła. Dzięki temu odnalezienie właściciela znalezionego zwierzaka stało się dużo prostsze.
 
Tutaj możesz sprawdzić czy Twoje zwierzę jest wpisane do bazy >> EuroPetNetu