PILNOWANIE WARTOŚCIOWYCH PRZEDMIOTÓW (AGRESJA Z POSIADANIA)


Opis problemu
 
Pies może wykazywać silną chęć posiadania niektórych przedmiotów. Pilnowanie (zwane także agresją z posiadania) dotyczy żywności i różnych wartościowych dla psa przedmiotów jak np. but lub jakiś śmieć. W wielu wypadkach, pilnujące zwierzę przenosi taki wartościowy przedmiot na bezpieczny teren. Próby zabrania zwierzęciu przedmiotu mogą spotkać się z reakcją agresywną. Może np. stać nad miską z jedzeniem i warczeć gdy się zbliżamy. Nie należy ignorować ostrzeżenia, ponieważ pies może ugryźć.
 
 
Wczesne objawy
 
Zachowanie pilnujące może zacząć się jako zabawa mająca na celu zwrócenie na siebie uwagi gdy pies był jeszcze szczeniakiem. Możecie już nie wykazywać zainteresowania zabawą, gdy ona jeszcze wciąż sprawia radość dorosłemu psu. Pies
Wasz może pilnować przedmiotów podczas zabawy, żeby zwrócić Waszą uwagę. Jest to typowe dla psów, które "kradną" przedmioty często w sposób widoczny i uciekają.
Jeżeli psu nie uda się zwrócić Waszej uwagi na jakiś szczególny przedmiot, może kontynuować testowanie Waszej reakcji, aż odkryje taki przedmiot, którego zabranie daje rezultaty.

Zwierzęcia nie należy zachęcać do zabawy z pilnowaniem, mimo że nie musi się ono rozwinąć w pilnowanie agresywne. Wielu właścicieli psów domowych wierzy, że pilnowanie żywności wskazuje na to, jakby psa pozbawiano pokarmu w okresie szczenięcym. Jednakże takie zachowanie obserwuje się również u psów, które nigdy nie głodowały. Pilnowanie musi być odróżnione od dominacji socjalnej, ponieważ może być wyraźnie wskazywane przez podporządkowane psy.

Dominujące psy, które także pilnują, mogą czynić to intensywniej, ale wiele dominujących psów może nie być zainteresowanych pilnowaniem wartościowych dla nich przedmiotów.

 
Rozwiązanie problemu

Najlepszą metodą postępowania z zachowaniem pilnującym jest zapobieganie mu. Jeżeli pies wykazuje tendencję do stania w tym samym rogu lub pod łóżkiem z jego ulubionym przedmiotem, należy uniemożliwić mu dostęp do tych kryjówek.

Trzeba nauczyć psa, że rezygnowanie z posiadania może być grą sprawiającą mu radość.

Należy nauczyć "przynosić" obojętne dla psa przedmioty (o żadnej wartości dla psa) i uczyć go przynosić je i oddawać nam. Trzeba psu podać komendę "siedź" i "zostań". W trakcie łagodnego wyjmowania przedmiotu z jamy ustnej należy wprowadzić nową komendę "puść to" lub "rzuć to". Jeżeli ćwiczy się to często i podaje przy tym dużo smakołyków jako nagrodę, pies skojarzy nową frazę z porzucaniem przedmiotu. Po kilku tygodniach ćwiczeń, gdy pies nauczy się podstawowych reguł tej gry, należy ćwiczyć tak z różnymi przedmiotami coraz bardziej dla psa wartościowymi. W końcu trzeba włączyć przedmioty, które były uprzednio pilnowane.

Innym ćwiczeniem posłuszeństwa jest uczenie psa niedotykania przedmiotów, jeżeli nie wydaliśmy mu takiego polecenia. Należy ustawić psa w pozycji "siad/zostań" trzymając smakołyk lub zabawkę tuż poza jego zasięgiem, powiedzieć "zostaw to" gdy pies pozostaje w swojej pozycji. Następnie zwolnić psa z tej postawy komendą "w porządku". Można włączyć ten rodzaj treningu jako codzienny zwyczaj w czasie każdego posiłku.

 
Prowokujące sytuacje

Pies może ugryźć, gdy pilnuje wartościowego przedmiotu i nie powinien być prowokowany. Bez względu na to, jak pewni jesteście Państwo swojego psa w normalnych okolicznościach, nie wolno ryzykować wkładania ręki lub zbliżania twarzy w strefę zagrożenia ugryzieniem. Może być konieczne pozostawienie psa samego tak długo, aż straci on zainteresowanie przedmiotem, nawet jeżeli może to stanowić zagrożenie dla niego. Jeżeli pies przygarnie cokolwiek przed przeszkoleniem go, można zalecić dwie rady:
1) Jeżeli przedmiot nie jest niebezpieczny dla psa, zignoruj to. Tą metodą nie umacnia się tego typu zachowania przez zwrócenie na niego uwagi.
2) Jeżeli przedmiot stanowi oczywiste zagrożenie dla zdrowia psa, nie panikuj. Łagodnie i bez bezpośredniego patrzenia na psa, trzeba znaleźć coś o równej lub większej dla niego wartości no. specjalny smakołyk lub nawet smycz. Wezwać psa do siebie komendą "przyjdź" i tym samym oddalić go od przedmiotu. Nie wolno wykazać żadnych objawów złości i niepokoju w głosie. Gdy pies zacznie się zbliżać, pochwalić go natychmiast zanim dotrze do Waszych stóp. W końcu ustawić psa w pozycji "siad" i wynagrodzić go.

W niektórych przypadkach może skutecznie zadziałać przerwanie aktualnego zajęcia oraz opuszczenie pokoju. Zdziwienie psa aktywnością Państwa może przewyższać jego zainteresowanie pilnowaniem przedmiotu. Koniecznie trzeba usunąć przedmiot, niebezpieczny lub nie, tak szybko jak to możliwe. Umieść go w miejscu dla psa niedostępnym lub wyrzuć go.

Nigdy nie powinno się zostawiać małych dzieci bez opieki w czasie karmienia psa lub pozwalać zbliżać się do psa, kiedy bawi się on ulubioną zabawką czy smakołykiem. Można w pewnym stopniu w takich okolicznościach kontrolować sytuację (przynajmniej tak długo, żeby odsunąć lub zatrzymać dziecko), wykorzystując szkolenie, które ćwiczono ze stosowaniem komendy "zostaw to" lub po prostu wołając do siebie psa komendą "przyjdź".

Takie działanie może być traktowane jako czasowe rozwiązanie, szczególnie dla bardzo agresywnych form pilnowania. Należy zatem kontynuować szkolenie w formie zabawy, uczać psa pozostawiania przedmiotów o coraz większej wartości, jak opisano wyżej. Przedmioty, które są intensywnie pilnowane trzeba usunąć, żeby były niedostępne dla psa tak długo, jak długo wykazuje on zwiększone zainteresowanie nimi.