WPROWADZENIE ZWIERZĘCIA DO NOWEGO DOMU
 

Wprowadzanie się do nowego domu może być męczące dla wszystkich domowników jak i dla zwierzęcia domowego. Stresujący jest także okres przed przeprowadzką. Zwierzęta mogą reagować na pakowanie różnych przedmiotów domowych, przesuwanie mebli i narastające napięcie oraz zmęczenie ich właścicieli.
 
Niewłaściwe zachowanie związane z przeprowadzką
  • Często niewłaściwe zachowanie związane z przeprowadzką dotyczy terytorialności. Zaniepokojone koty i psy znakują swoje terytoria, oddając mocz lub wydalając kał. Stres związany z przeprowadzką do nowego domu może spowodować, że będą wypróżniać się w niewłaściwych miejscach.
  • Zniszczenia powodowane, szczególnie przez psy, odzwierciedlają stan ogólnego pobudzenia i niepokoju. Koty również, znakują swoje terytorium, dotykając go gruczołami zapachowymi w kątach ust, policzków i na poduszeczkach palcowych oraz drapiąc pazurami przednich kończyn.
  • Pies może wykazywać agresję terytorialną wobec przechodniów lub gości odwiedzających Wasz nowy dom. Koty przebywające na zewnątrz prawdopodobnie szybko zaangażują się w walki z całym rzędem nowych rywali na ich nowym terytorium.
  • Można będzie także zauważyć zmiany rytmu snu i odpoczynku do czasu, gdy koty lub psy poczują się swobodnie w nowym domu.
Dzień przeprowadzki

Dzień Waszej przeprowadzki może stać się prawdziwym przewrotem dla zwierzęcia. Musi ono opuścić wygodne otoczenie i może przy tym zostać oddzielone od właściciela. Podróż, samochodem, samolotem, pociągiem lub statkiem jest także bardzo stresująca dla zwierzęcia, które ponadto może być umieszczone w klatce w oddzielnym przedziale.

Zrozumienie przyczyn niepokoju zwierzęcia w trakcie przeprowadzki do nowego domu ułatwia zmniejszenie jego nasilenia. Gdy zdecydujecie się na zmianę miejsca zamieszkania i zaczniecie przygotowania do przeprowadzki, utwierdzajcie zwierzę o swoim zainteresowaniu nim. Dajcie zwierzęciu nową zabawkę i róbcie częste przerwy w trakcie pakowania lub rozpakowania, żeby mieć czas zabawić się z nim. Jeżeli zwierzę lubi szczotkowanie lub czesanie, ta forma kontaktu fizycznego może go uspokoić.

Jeżeli macie mniej czasu, żeby chodzić na długie spacery z psem wyprowadźcie go często ale na krótko. Spacery w nowym sąsiedztwie ułatwiają zapoznanie się psa z nowym terytorium a Wasza obecność w czasie spaceru wzmocni ich poczucie bezpieczeństwa, mimo otaczającego ich obcego środowiska. Poproście przyjaciela, żeby pomógł zająć zwierzę przyjemnymi dla niego czynnościami, w czasie gdy będziecie zajęci robieniem niezbędnych porządków.

 
Spacery
w nowym
sąsiedztwie
ułatwiają
zapoznanie się
psa z nowym
terytorium

Podczas przeprowadzki niektórzy właściciele zwierząt stwierdzają, że w tym czasie lepiej jest umieścić zwierzę w domu przyjaciela lub w pensjonacie. Umieszczając zwierzę we względnie neutralnym miejscu, na kilka dni przed i po przeprowadzce, można uniknąć w dużym stopniu intensywnego stresu. Zwierzę może być oczywiście zaniepokojone w wyniku krótkiej izolacji od właściciela i umieszczenie w przejściowym miejscu. Poziom Waszego stresu może przy tym być zmniejszony przez samą świadomość, że zwierzę jest pod dobrą opieką. Jeżeli przeprowadzka odbyła się łatwiej i mniej stresująco dla Was skorzysta też na tym zwierzę. Ponieważ reaguje ono bardzo na nasze nastroje, wystąpi u niego mniejszy niepokój, gdy spotkacie się razem w nowym domu. Trzeba więc rozważyć jaki sposób będzie najlepszy dla wszystkich.

Być może dobrze byłoby odwiedzić nowy dom razem ze zwierzęciem jeszcze przed przeprowadzką. Należy umożliwić mu zwiedzenie nowego domu, przemawiając do niego łagodnym tonem w czasie chodzenia po kolejnych pomieszczeniach. Możecie podać zwierzęciu specjalne smakołyki lub znany mu posiłek, żeby pierwsze wrażenie w obcym otoczeniu było dla niego przyjemne. Jeżeli zwierzę jest zbyt mocno zdenerwowane żeby jeść, należy spróbować zająć je ulubioną przez nieg zabawą lub po prostu usiąść i popieścić go przez chwilę. Im więcej takich wizyt będzie przed dniem przeprowadzki, tym bardziej znane będzie miejsce przeznaczenia i tym mniej zwierzę będzie się niepokoić.

 
W dniu przeprowadzki zamknij kota w jednym pomieszczeniu lub w pojemniku transportowym

Właściciele kotów być może będą mogli umieścić w nowym domu swoje zwierzę tuż przed dniem przeprowadzki. Należy odwiedzić kota w nowym domu i przebywać tam jakiś czas z nim, tak żeby kot czuł się "u siebie", zanim nastąpi przeprowadzka. W momencie przeprowadzki, należy zamknąć kota w jednym pomieszczeniu lub pojemniku transportowym, żeby mógł uniknąć urazu lub nie uciekł, gdy przyjadą ciężkie pudła i meble.

Jeżeli nie ma możliwości wcześniejszego wprowadzenia kota do nowego domu, należy trzymać zwierzę w czasie przeprowadzki w pojemniku w spokojnym miejscu. Gdy pracownicy firmy przewozowej opuszczą dom, trzeba zamknąć kota w wygodnym pomieszczeniu np. sypialni i trzymać go tam przez kilka dni.

Jeżeli kot poczuje się już swobodnie w jednym pomieszczeniu, trzeba pozwolić mu przez krótki czas badać kolejne obszary nowego domu.

W ten sposób nie będzie on przytłumiony przez nadmiar nowych terytorialnych szczegółów w krótkim czasie i będzie mógł stopniowo przystosowywać się.
  • Upewnij się, że kot lub pies wiedzą gdzie mogą znaleźć jedzenie i wodę.
  • Próbuj zachowywać ten sam program karmienia.
  • Spaceruj z psem o tych samych godzinach jak przed przeprowadzką.
  • Umieść kuwetę kota w spokojnym kącie w domu lub w takim miejscu, które najbardziej przypomina jej ulokowanie w poprzednim domu. Postaw drugą kuwetę w innym miejscu, żeby zobaczyć, które kot wybierze.
  • Jeżeli zwierzę śpi w specjalnym łóżku lub klatce, przygotuj je, zanim rozpakujesz posłanie dla siebie.
Przeprowadzka do nowego domu ze zwierzęciem nie musi być przykrym doświadczeniem. Kluczowymi słowami są kontynuacja oraz pozytywne nastawienie. Kontynuacja codziennej rutyny, rodzaju żywności i znane przedmioty spowodują, że zwierzę poczuje się bardziej bezpieczne, mimo niezbędnych zmian. Trochę pozytywnego nastawienia w formie dodatkowej pochwały oraz zwrócenia uwagi przez właściciela, umożliwi zwierzęciu ograniczyć nieprzyjemne emocje związane z przeprowadzką.