ZNACZENIE SPACERÓW Z PSEM

Poza podstawowymi potrzebami, takimi jak pokarm i osłona przed zimnem, dla psa niezbędne jest wzajemne socjalne oddziaływanie, zwracanie na niego uwagi przez właściciela, ćwiczenia oraz mentalna stymulacja. Wiele z tych potrzeb można zrealizować zabierając po prostu zwierzę na spacer.
 
Korzyści

•    Codzienne wyprowadzanie psa na spacer zapewnia mu zwracanie uwagi na niego przez właściciela. Może bardziej niż cokolwiek innego, psu po prostu potrzebne jest towarzystwo właściciela. Nawet jeżeli zostajecie w domu w ciągu dnia, większość czasu spędzacie porządkując mieszkanie, zamiast zajmować się zwierzęciem. Spacery umożliwiają ćwiczenie posłuszeństwa oraz utrwalają wyniki szkolenia. Sprawdzając wykonanie podstawowych komend zwiększa się także korzystne działanie spacerów. ponieważ pies nie tylko po prostu spaceruje, ale wykonuje dodatkowe zadania.
 
•    Zabranie psa na spacer stymuluje go mentalnie poprzez badanie terytorium. Wąchając nosem przy ziemi, obserwując widoki i wsłuchując się w dźwięki z sąsiedztwa, pies zbiera informacje o tym, jak zmieniło się jego terytorium od czasu ostatniego spaceru. Czy taki zapach pochodzi od nieznanego psa, czy też jest śladem znanego mu towarzysza zabaw lub rywala?

•    Łącznie z korzyściami emocjonalnymi występują także korzyści fizykalne. Chodzenie na spacer z psem jest najlepszą metodą zapewnienia ćwiczeń ruchowych psu, który być może nie porusza się zbyt wiele w domu a nawet na podwórzu. Starzejące się psy powinny być sprawne i ruchliwe tak długo jak jest to tylko możliwe, ale mogą nie być skłonne do wykonywania ćwiczeń bez zachęty. Nawet jeżeli pies jest aktywny na podwórzu, jeszcze bardziej aktywny będzie na spacerze. Przyjemność przebywania w towarzystwie właściciela jest dla psa jedną z największych motywacji do wykonywania ćwiczeń.
 
Regularne
spacery
dostarczają
emocjonalnych
i fizykalnych
korzyści

•    Jeżeli mijacie się z innym psem lub osobą na drodze, Wasz pies ma okazję socjalizować się. Psy są towarzyskimi zwierzętami. Badanie znanych i nieznanych osobników leży w ich naturze. Jeżeli nie miał okazji do socjalizacji, nie nauczy się jak właściwie zachowywać się wobec ludzi i innych psów.

•    Na spacerach, już od młodego wieku, należy zachęcać szczenięta we właściwy sposób witać się i zachowywać w obecności innych psów i ludzi. Te pozytywne doświadczenia ułatwią im odpowiednie zachowanie się przy witaniu gości przychodzących do domu lub gdy są z w łaścicielem w jakimkolwiek innym miejscu.

•    Spacer z psem jest jedną z najlepszych metod zapobiegania problemom behawioralnym. Przynajmniej dwa spacery dziennie ułatwią odzwyczajenie psa od niewłaściwego wypróżniania się. niszczenia oraz innych powszechnie występujących zaburzeń behawioralnych.

 
Program

Należy spacerować z psem wkrótce po każdym posiłku. Jest to okres, kiedy najchętniej oddają mocz lub wydalają kał, można też wówczas zaprowadzić psa na właściwe miejsce. Pochwala, żeby była skuteczna, musi być natychmiast wyrażona. Jeżeli po prostu pozwoli się psu wybiec na podwórze, straci się okazję do utrwalenia pożądanego zachowania.

Idealnie byłoby, gdyby każdy pies wyprowadzany był na smyczy przynajmniej dwa razy dziennie, przez co najmniej 20 minut, najlepiej po każdym posiłku. Umożliwienie psu włóczęgostwa jest niebezpieczne i może też spowodować u nienadzorowanego psa powrót do dzikiego, nieakceptowalnego zachowania. Jeżeli pozwala się psu na swobodne bieganie bez smyczy z innymi psami, trzeba być pewnym, że będzie on nam posłuszny, bez względu na sytuację. Należy poszukać w pobliżu Was ogrodzonego miejsca zabaw, gdzie przychodzą inni właściciele ze swoimi psami.

Życie Waszego psa w trakcie igraszek ze swoimi kompanami, uzależnione może być od jego posłusznych reakcji na Wasze ostrzeżenia o zbliżających się pojazdach mechanicznych. Najlepiej jest prowadzić psa na smyczy, bez względu na przepisy obowiązujące w Waszym rejonie.

Ograniczanie pewnej aktywności nie może być traktowane jako okrutne, jeżeli weźmie się pod uwagę możliwe konsekwencje.