PROBLEMY BEHAWIORALNE PO UMIESZCZENIU W SZPITALU
 


 
Agresja między zwierzętami

Zmiany socjalne
Gdy pies lub kot, który przebywał w szpitalu lub pensjonacie wraca do domu, może wywołać konfliktowe sytuacje z współmieszkańcami. Zapachy innych zwierząt, ludzi, leków, środków dezynfekcyjnych i być może resztki środków znieczulających, mogą przylgnąć do jego skóry nawet jeszcze przez, kilka dni po jego powrocie do domu. Współmieszkańcy mogą zareagować na to strachem i agresją.
Nieobecność jednego zwierzęcia, nawet chwilowa, może zakłócić ustalony porządek socjalny pozostałych zwierząt. Jeżeli przebywające poza domem zwierzę było dominujące, może się zdarzyć tak, że współmieszkaniec zajmujący niższą pozycję będzie się starał poprawić swoją pozycję socjalną. Nieobecność lidera może także umożliwić zmiany użytkowania terytorium przez każde zwierzę oraz zmienić również, czas poświęcany im indywidualnie przez właściciela. W takiej sytuacji po powrocie pierwotnego lidera może dojść do konfliktu.
Konflikty te są zwykle niewielkie, jeżeli separacja była względnie krótka (mniej niż 1 lub 2 tygodnie). Ogólnie można przyjąć, że im dłużej zwierzę przebywało poza domem, tym bardziej stopniowo powinno być do niego wprowadzane.
Wprowadzone do domu zwierzę może prowokować agresywne spotkania. Zdarza się to szczególnie wtedy, gdy zwierzę było umieszczone w szpitalu z powodu jakiejś choroby czy też przeprowadzono u niego operację chirurgiczną. Łatwiej dochodzi do agresji u zwierzęcia, które żle się czuje fizycznie lub emocjonalnie, co często występuje po pobycie w szpitalu.
 
 
Nieobecność  jednego zwierzęcia, nawet chwilowa, może zakłócić ustalony porządek socjalny
 
Cenne wskazówki
  • Przez kilka pierwszych dni po powrocie zwierzęcia do domu może okazać się korzystne izolowanie zwierzęcia, tak żeby mogło stopniowo dostosować się do warunków  domowych i mogło uniknąć dodatkowego stresu ze strony swoich współmieszkańców.
  • Kiedy zwierzę jest już odpowiednio przygotowane do włączenia się do życia domowego, zwykle nie będzie już wymagało żadnej interwencji z Państwa strony. W międzyczasie, gdy jest odizolowane, należy zapewnić mu jak najlepsze warunki i spędzać z nim dodatkowy czas, łagodnie na niego oddzialywując poprzez pieszczoty.
  • Należy także poświęcić więcej czasu, uwagi i aktywności innym zwierzętom tak, żeby nie kojarzyły one braku Waszego zainteresowania się nimi z powrotem ich współmieszkańca.
 
Depresja
 
Depresja u zwierząt domowych, tak jak u ludzi, przejawia się w formie zaburzeń snu, jedzenia lub dbania o siebie oraz zmniejszonej aktywności, chęci do zabawy i socjalnych oddziaływań. Zwierzę, które ostatnio przebywało w szpitalu lub w psiarni, było oddzielone od nas i oddane pod opiekę obcych. Zabrano je ze znanego mu otoczenia oraz umieszczono je w całkiem odmiennym środowisku. Zakłócono jego rytm snu oraz ograniczono aktywność. Mogła się również zmienić jego dieta. W dodatku jeżeli było hospitalizowane z powodów medycznych, musi przejść rekonwalescencję. Po powrocie do domu zwierzę może być w pewnym stopniu wyobcowane i spać więcej niż zwykle. Pierwszego dnia może być zmniejszony apetyt, albo zwierzę całkowicie odmówi zjadania posiłków. Jeżeli apetyt nie poprawi się drugiego dnia, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii.
Zwierzęta często ulegają lekkiej depresji lub stają się agresywne wobec opiekunów w czasie oddzielenia od właścicieli. Takie zachowanie zwykle trwa krótko i mija bez konsekwencji. W rzadkich przypadkach depresja może być dostatecznie poważna, żeby stwarzać ryzyko dla zdrowia. Jeśli umieścicie zwierzę w pensjonacie, a nie w lecznicy Waszego lekarza weterynarii, powiedzcie mu gdzie będzie przebywało Wasze zwierzę i poinstruujcie obsługę pensjonatu, żeby skontaktowali się z lekarzem weterynarii przy najmniejszych objawach chorobowych.
Przy organizowaniu pobytu w szpitalu lub pensjonacie zawsze pozostawcie numer telefonu, pod którym będziecie dostępni. Jeżeli nie można będzie kontaktować z Wami telefonicznie, od czasu do czasu dzwońcie i poproście Waszych przyjaciół, żeby mogli Was zastąpić w przypadku gdy będzie potrzebna jakakolwiek pomoc.
Zanim zostawicie zwierzę, odwiedźcie miejsce jego ewentualnego pobytu i porozmawiajcie z obsługą, wliczając w to pracowników psiarni. Jeżeli pierwsze wrażenie nie będzie korzystne, zwróćcie się z tym do zarządzającego obiektem. Jeżeli ich reakcja nie będzie dla Państwa satysfakcjonująca lub Wasze zaniepokojenie będzie zbyt duże, należy poszukać innego miejsca.

 
Zachowanie mające na celu zwrócenie na siebie uwagi
 
Wielu właścicieli poczuwa się winnymi i jest zaniepokojonych, kiedy zostawiają zwierzę w szpitalu lub pensjonacie. Gdy zwierzę wraca do domu właściciele mają skłonność do „zepsucia” zwierzęcia. Po sterylizacji np. możecie Państwo podawać dodatkową żywność lub specjalne smakołyki, ponieważ czujecie się odpowiedzialni za złe samopoczucie swojego zwierzęcia. Możecie Państwo być także bardziej pobłażliwi i tolerujący niewłaściwe zachowanie zwierzęcia.
Psy i koty szybko uczą się, że są duże szanse otrzymania w nagrodę jedzenia, gdy na przykład drapią drzwi spiżarni czy też przejawiają jakiekolwiek inne zachowanie mające na celu zwrócenie na siebie uwagi. Wasze zwierzę szybko uczy się, że skowyczenie, skomlenie lub szczekanie powoduje natychmiastowe zwrócenie na niego uwagi, szczególnie gdy poświęcacie mu dużo czasu podczas pierwszych dni po powrocie do domu.
Musicie Państwo zdawać sobie sprawę z tego, że zwierzę uczy się manipulować Wami obserwując Waszą reakcję na jego zachowanie. Należy pamiętać, że zawsze łatwiej jest zapobiegać niepożądanym zwyczajom, niż potem je przełamywać. Należy unikać przejawiania odczuć niepokoju i winy wobec Waszego zwierzęcia. Na dłuższą metę korzystniejsze będzie to dla obu stron.

 
 
Niewłaściwe wypróżnianie się

Zanieczyszczanie domu występuje stosunkowo często po powrocie ze szpitala lub z pensjonatu. Pies lub kot mogą oddawać mocz lub kał w niewłaściwych miejscach, żeby zaznaczyć swoje terytorium i żeby zmniejszyć swój niepokój. Może wypróżniać się z prostego powodu ponieważ jest podniecony, że znalazł się w domu i z tego powodu, że jego jelita lub pęcherz moczowy działały inaczej w czasie jego odosobnienia. Kontrola nad czynnością pęcherza i jelit mogła być także zaburzona przez chorobę lub stosowane leki.
Nie należy łajać zwierzęcia za wypróżnianie się w niewłaściwych miejscach, szczególnie gdy właśnie powrócił do domu. Należy szybko zdeodoryzować i zdezynfekować zanieczyszczone miejsca. Trzeba utrudnić dostęp do tego miejsca przez umieszczenie różnego rodzaju przeszkód lub postawić tam miseczkę z wodą. Należy częściej zabierać psa na spacery, umożliwi mu to wypróżnianie się na zewnątrz. Dla kola należy przygotować czystą kuwetę; zwykle szybko wszystko wraca do normy.