USUWANIE PAZURÓW U KOTA

 

 


 

Pielęgnowanie pazurów
 

Pazur kota jest częścią palca szczególnego rodzaju pełniącym szereg funkcji, wliczając w to żywienie, pielęgnację, znakowanie terytorium. Pazur rośnie nieznacznie na długość, ale głównie powiększa się warstwowo, tak jak warstwy skórki na cebuli. Starsza warstwa zsuwa się. leżąca poniżej i ostrzejsza warstwa odsłania się. Gdy kot drapie jakieś powierzchnie, nie ostrzy on swoich pazurów; raczej usuwa on zewnętrzne zużyte warstwy.
 

Pozbawione pazurów koty muszą bezwzględnie pozostać w domu
 

Okresowe przycinanie kotom ostrych końców pazurów zapobiega poważnym urazom innych współmieszkańców lub uszkodzeniu rzeczy właściciela. Poproście lekarza weterynarii, żeby pokazał Wam jak możecie zabieg ten zrobić w domu lub okresowo przynieście kota do lecznicy weterynaryjnej w celu przycięcia pazurków. Po przycięciu, zwykle już po kilku tygodniach, pazury są znowu ostre. Jeżeli Wasz kot nie drapie niewłaściwych powierzchni, takich jak meble, przycinanie pazurków powinno być wystarczającym zabiegiem zapobiegającym nadmiernym uszkodzeniom.
 

Drapanie słupów
 

Kota wyrządzającego szkody pazurami należy zachęcić do używania słupka do drapania. Jeżeli wybrał on sobie już niewłaściwe miejsce do drapania, umieść słupek bezpośrednio przed lub nad tym miejscem. Czasami trzeba próbować kilka różnych rodzajów słupków do drapania lub desek, żeby określić jakie są preferencje Waszego kota. Może być korzystne umieszczenie deski pionowo lub lekko pochyło albo poziomo na podłodze. W celu zachęcenia kota do drapania, rozhuśtaj małą zabawkę na szczycie słupka, tak żeby kot musiał drapać przednimi nogami po powierzchni słupa, żeby do nici dotrzeć.
 
Jeżeli Wasz kot lubi kocimiętkę. należy zachęcić go do drapania słupa lekko spryskując kocimiętkę na jego powierzchni. Zwykle reakcją kota na kocimiętkę jest grzebanie łapą w miejscu, gdzie jest umieszczona i takie grzebanie może zmienić się w drapanie słupa.

 

Zapobieganie zniszczeniom przez agresywne koty
 

Pazury kota są niezbędne do jego własnej obrony i dla bardziej ofensywnych rodzajów agresji takich jak agresja wobec ofiary i agresja terytorialna. Gdy agresja jest zbyt łatwo prowokowana, typ agresji musi zostać rozpoznany i muszą być określone okoliczności, które powodują taką agresywną reakcję.

Permanentne usunięcie pazurów kotu jest w Polsce zabiegiem zabronionym przez prawo! Ustawa z 20 czerwca 2000 roku "O ochronie praw zwierząt".

Zdecydowanie zalecanym działaniem jest przyniesienie zwierzaka do lekarza weterynarii lub dyplomowanego behawiorysty weterynaryjnego.

Częstą przyczyną takiego zachowania jest stres wynikający z choroby i/lub bólu (zęby, stawy, nerki itp.), stres wynikający z niewłaściwego żywienia lub zagęszczenia (dodatkowy domownik - kot, pies, dziecko, narzeczony/narzeczona właściciela kota), stres wynikający ze zmian w otoczeniu - remonty, nowe meble, ale i goście (zwłaszcza ci, którzy używają perfum). Trzeba pamiętać o tym, że świat kota to świat zapachów ważniejszy nawet niż świat dźwięków czy tym bardziej obrazów. Ślad zapachowy utrzymuje się długo i dla naszego kota OBCY ciągle na tej kanapie "siedzi", nawet jeśli już dawno poszedł do domu. Kot drapiąc mebel zostawia wraz z fragmentami pazura bardzo silny (dla siebie) zapach. Ten teren jest już bezpieczny.

 

Co można w takim razie zrobić, aby zmniejszyć stres u naszego pupila?

Przede wszystkim - zapobiegać takim sytuacjom, a jeśli wystąpią - jak najszybciej zmniejszyć niepokój naszego pupila. Wielką pomocą dla lekarzy weterynarii i behawiorystów weterynaryjnych są preparaty feromonowe serii Feliway dla kotów (i Adaptil (D.A.P) dla psów).