ZNISZCZENIA POWODOWANE PRZEZ KOTY
 
 

Zniszczenia związane ze znakowaniem terytorium

Znakowanie terytorium poprzez drapanie
Koty znakują swoje terytorium wcierając wydzielinę specjalnych gruczołów zapachowych w przedmioty poprzez skrobanie wybranych powierzchni lub przez oddawanie moczu czy też wydalanie kału na zewnątrz kuwety. Na takie oznakowanie zwracają uwagę inne koty. Koty patrolujące ich terytorium ponownie zaznaczają swój teren. Nowo przybyłe koty zwykle wytyczają swój teren nakładając swoje znaki na oznakowanie poprzedników.

Znakowanie terytorialne jest normalnym zachowaniem u kotów. Znakowanie to staje się jednak niepożądane, gdy wykonywane jest w domu i powoduje zniszczenie rzeczy właściciela.

Niespecyficzne zmniejszanie napięcia
Kot może się zaniepokoić, kiedy wprowadza się go na nowy teren, kiedy wykrywa intruza albo rywala na jego terenie, albo kiedy jest chory lub kiedy jego dzienny sposób życia ulega zmianie. Jeżeli zaistnieją czynniki stresowe, znakowanie może znacznie się nasilić powodując większe zniszczenia rzeczy właściciela. Wielu właścicieli kotów toleruje pewną ilość zniszczonych rzeczy, szczególnie gdy uszkodzenia są niewielkie lub nakierowane na przedmioty o niewielkiej wartości. Jednak wytrzymałość i tolerancja właściciela może być poddana próbie, gdy zniszczenia stają się nadmierne lub dotyczą wartościowych przedmiotów. Dla właściciela może nie być problemem nawet zwyczajowe zachowanie kota, polegające na skrobaniu starej sofy do czasu, kiedy kupi sobie nowe drogie meble.
 
Zachęcanie do używania słupka do drapania

Koty muszą drapać
Poza rolą terytorialnego znakowania, drapanie także ma na celu usunięcie zewnętrznej warstwy każdego pazura, który stępił się w wyniku używania i osłonięcia ostrego zakończenia poniżej. Koty często skrobią zaraz po obudzeniu się i niedaleko od miejsca ich odpoczynku. Czynność drapania, która zwykle zaczyna się od wyciągnięcia do przodu przednich kończyn w pełni wyprostowany czyli spełnia także ważną rolę w rozciąganiu mięśni kota.
 
Najlepszym słupkiem do drapania jest ten, którego kot będzie używał

Indywidualne preferencje
Niektóre koty wolą skrobać powierzchnie poziome, podczas gdy inne wybierają pionowe. Koty wykazują także indywidualne preferencje co do powierzchni, którą będą drapać. Niektóre drapią szlachetne materiały okryciowe lub dywany, meble ratanowe czy też pofałdowaną tekturę. Inne koty wolą gładsze substancje, takie jak politura, tynkowane ściany lub materace. Musimy zdawać sobie sprawę, że to są wszystko substytuty prawdziwych pni drzew i możemy dziwić się, że koty chętnie używają słupków do drapania, które im oferujemy.

Wczesne przyzwyczajenia
We wczesnym okresie życia, kocięta należy zachęcać do stosowania słupków do drapania. Wiele kociąt natychmiast zainteresowane jest drapaniem słupka, a inne trzeba do tego namawiać. Pomocne może być umieszczenie wiszącej zabawki lub smakołyku na górze słupka, zachęcając w ten sposób kota do sięgnięcia po niego i rym samym zetknięcia się ze slupem.

Najważniejsze jest jednakże:
  • Wybranie miejsca słupka.
  • Umieszczenie słupka (zaobserwuj czy kocię woli poziome czy pionowe ustawienie).
  • Powierzchnia słupka (można je otrzymać w szerokim wyborze).
Wybierając miejsce ustawienia słupka do drapania należy pamiętać, że u kotów występuje skłonność do drapania w pobliżu ich ulubionych miejsc odpoczynku. Obserwuj kocię, żeby zauważyć gdzie ono w sposób naturalny lubi drapać i natychmiast umieść słupek do drapania w tym miejscu. Słupki do drapania można nabyć w wielu odmianach, wliczając w to słupki pokryte tekturą, które można położyć na płasko lub pochylić pod jakimkolw iek kątem. Słupki oknie grubymi plecionymi sznurami lub liną są także popularne wśród kotów. Najlepszym słupkiem do drapania jest ten, którego kot będzie chętnie używał. Pomocne może być eksperymentowanie z różnymi słupkami w różnym miejscu o różnej powierzchni, żeby zauważyć, które najchętniej będą używane.

Unikanie karania
Prawdopodobnie bezwartościowe jest karanie kota za drapanie w niewłaściwych miejscach, chyba że dopiero się ono zaczęło. Krzyczenie na kota lub robienie hałasu, żeby przestraszyć go, nawet jeśli zostanie złapany w „czasie wykonywania tej czynności”, prawdopodobnie jest nieskuteczne a nawet może sprawę pogorszyć. W odpowiedzi na Twoją karę, zaniepokojony kot będzie jeszcze bardziej chętnie zaznaczał swoje terytorium. Kot może nauczyć się unikać Ciebie lub może po prostu odkryć, że może drapać w tym miejscu i nie będzie niepokojony przez Ciebie, jeżeli nie ma Cię w pobliżu.

Podobnie, podlewanie skrobanych powierzchni cuchnącymi substancjami może spowodować, że zwierzę zacznie drapać inne miejsce, które według Ciebie jest jeszcze bardziej niewskazane. Lepszą metodą na przyszłość jest przyuczyć kota do drapania właściwych powierzchni poprzez uczynienie ich bardziej atrakcyjnymi niż miejsca niepożądane przez nas.
 
Rozwiązanie problemu
Jeżeli drapanie spowodowało już zniszczenia w domu, jest kilka metod rozwiązania tego problemu.

 
  1. Określ, jakie są preferencje kota co do miejsca i powierzchni. Czy znajdują się one blisko miejsca jego odpoczynku: Czy są pionowe, pochyłe czy poziome? Czy są szorstkie czy gładkie, pokryte materiałem czy nie?
  2. Uniemożliw dostęp do nich przez nakrycie ich workami plastikowymi, folią aluminiową lub innym materiałem, który nie wzbudza zainteresowania Twojego kota.
  3. Wybierz jeden lub więcej slupów do drapania, które mogą odpowiadać Twojemu kotu. Poprzez próby i błędy odkryjesz, który jest szczególnie interesujący dla zwierzęcia. Na przykład, jeżeli Twój kot ma niewłaściwe zainteresowanie dywanem jako powierzchnią do drapania, możesz umieścić kawałki dywanu w wybranym przez siebie miejscu. Jednakże unikaj dywanu jako nakrycia słupka do drapania, chyba że Twój kot przyzwyczaił się już do tego rodzaju materiału. Nie chciałbyś przecież, żeby Twój kot przeniósł się ze słupka do drapania pokrytego dywanem na drogi dywan leżący na podłodze. Oczywiście zastosuj fragmenty starego dywanu, jeżeli już musisz. Substancje toksyczne często dodawane są do dywanów i ich ilość będzie zmniejszała się w miarę upływu czasu.
  4. Umieść nowy słupek do drapania bezpośrednio przed miejscem wybranym przez kota. Ułatwi to kotu skojarzenie drapania z właściwą powierzchnią i zachęci go do używania słupka w tym celu.
  5. Spryskaj słupek kocimiętką lub powieś atrakcyjną zabawkę w pobliżu jego wierzchołka. Niektóre koty mogą nawet naśladować Cię jeżeli zaczniesz drapać powierzchnię lekko swoimi palcami.
  6. Pochwal kota gdy zobaczysz, że używa on słupka do drapania.
  7. Zabieg chirurgiczny, znany jako obcinanie pazurów obejmuje usunięcie ostatniego stawu każdego palca razem z pazurem jako niehumanitarne i zbędne zadawanie cierpienia zwierzęciu - jest w Polsce zakazany.
 
Niszczenie roślin domowych

Koty czasami jedzą rośliny. Chociaż powód nie jest jasno zrozumiały przyjmuje się, że koty zjadają włókno. Inną funkcją gryzienia roślin może być znakowanie terytorialne. W niektórych przypadkach gryzienie roślin może wskazywać na istniejącą chorobę.
 
Uniemożliwiajcie dostęp do potencjalnie trujących roślin usuwając je w bezpieczne miejsca

Jeżeli Państwa kot wykaże zwiększone zainteresowanie gryzieniem roślin domowych (szczególnie jeżeli nie robił tego nigdy przedtem) i widać u niego utratę kondycji, która może sugerować problem zdrowotny, trzeba pójść z nim do lecznicy, żeby został zbadany przez lekarza weterynarii.

Wiszące rośliny lub huśtające się gałęzie mogą być źródłem zabawy dla kota. Niektóre rośliny wewnątrz i na zewnątrz domu mogą być toksyczne. Jeżeli Państwa kot gryzie rośliny, skonsultujcie się z lekarzem weterynarii, żeby upewnić się czy nie grozi mu żadne niebezpieczeństwo. Zapach, smak i powierzchnia niektórych roślin mogą szczególnie nęcić koty.

Dobrze znana jest kocimiętka ze swojego lekko toksycznego ale niegroźnego działania na koty. Niektóre koty kopią w ziemi w doniczkach ze zwykłej ciekawości lub dlatego, że instynktownie lubią wypróżniać się do ziemi.

Uniemożliwiajcie dostęp do niszczonych lub potencjalnie trujących roślin usuwając je w bezpieczne miejsca. Możecie Państwo zdecydować się „poświęcić” jedną lub więcej nieszkodliwych roślin, żeby dostarczyć źródła zabawy swojemu ulubieńcowi. Niektórzy właściciele kotów uprawiają „ogródki”, które można kupić, w celu dostarczenia rozrywki swojemu zwierzęciu.

 
Zniszczenia w czasie zabawy

Zniszczenia związane z normalną zabawą są częste szczególnie u młodych kotów. Większość zniszczeń dokonywanych jest niechcący: młode kotki skaczą z radości, rzucają się atakując, ślizgają się lub pędzą przez Wasz dom w pełnych zabawy wybuchach energii. Wiele kotów lubi zrzucać kruche przedmioty z gzymsów, pólek i z powierzchni stołu. W tym zachowaniu nie ma elementu świadomej złośliwości; raczej taka aktywność związana jest ze zdrową ciekawością.
Tego typu zabawy zanikają z wiekiem. Gdy tymczasem Twój młody kot szaleje po domu, usuń wszystkie łatwo tłukące się przedmioty. Ponadto zapobiegaj potencjalnemu nieszczęściu dostarczając różnorodny asortyment zabawek odpowiednich dla kota.