FOBIE


 

 

 

 

Strach i niepokój są normalnymi reakcjami na niebezpieczeństwo, gdy te obronne reakcje zaczynają być nieproporcjonalne do aktualnego zagrożenia, nazywane są wtedy fobią. Fizykalne zmiany, które mogą towarzyszyć fobiom mogą być bardzo nasilone jak na przykład gwałtowne oddychanie. Panika może przejawiać się w formie oszalałych prób ucieczki. Agresja wywołana strachem może być skierowana przeciw czemu lub komukolwiek, kto podchodzi zbyt blisko lub utrudnia ucieczkę do bezpiecznego miejsca.

Fobie są nadmiernymi reakcjami spowodowanymi strachem i są nieproporcjonalne do realnego niebezpieczeństwa

Fobie mogą rozwijać się stopniowo po kilku przejściach, w formie strachu, lub początkowe zdarzenie może być tak stresujące, że reakcja w formie fobii może wystąpić natychmiast w czasie lub po pierwszym doświadczeniu, gdy u zwierzęcia wystąpi reakcja w formie fobii na coś. rzadko ustępuje bez interwencji.

Strach przed lecznicą weterynaryjną

Wyjątkowo zdarza się, żeby zwierzę nie przejawiało niepokoju kiedy odwiedza lecznicę weterynaryjną, gdy doprowadzane jest do lecznicy z powodu choroby może odczuwać Wasze zatroskanie i niepokój oraz przewidywać zagrażające mu kłopoty. W nieznanych zwierzęciu sytuacjach element strachliwego oczekiwania jest normalny, gdy zwierzę źle się czuje z powodu zastrzyku lub bólu po operacji, czy też zaniepokojone jest z powodu oddzielenia i zamknięcia, a wszystko to kojarzy mu się z lecznicą, następne wizyty mogą wyzwalać u niego negatywne reakcje.

Zwierzę może wyrażać strach próbą ucieczki lub stając się w jakiś sposób agresywne. Niektóre psy wyglądają jak byłyby zmrożone ze strachu zachowując się niezwykle łagodnie i biernie, gdy reakcje obronne przekraczają normy, wówczas klasyfikowane są jako fobie.

Odruchy wywołane fobią u kotów i psów są potencjalnie niebezpieczne dla nich i dla pracowników lecznicy weterynaryjnej. Zwierzę może spowodować urazy u siebie jak również u tych, którzy chcą się nim zaopiekować. Rozpoznanie i leczenie jest trudne, jeżeli pacjent nie może współdziałać z opiekunami, w dodatku chore lub z urazami zwierzę może pogarszać swój stan zdrowia, jeżeli obawia się odwiedzin w lecznicy weterynaryjnej.

Często korzystnie jest:

  • Proces leczenia z fobii należy zacząć od przyzwyczajania zwierzęcia do przebywania w samochodzie lub w specjalnym pojemniku transportowym. Możliwe, że tylko coroczne badanie i szczepienie będzie jedyną okazją dla zwierzęcia, żeby jechać samochodem lub być przenoszonym w pojemniku.

  • Należy często organizować krótkie wycieczki do lecznicy weterynaryjnej, które nie będą kończyć się bólem lub niepokojem.

  • Trzeba uwzględnić współpracę z personelem lecznicy weterynaryjnej i poprosić, żeby poświęcili więcej uwagi bawiąc się lub głaszcząc zwierzę podczas wolnego czasu.

  • Gdy Państwa pupil nie może dokładnie przewidzieć, która wizyta zakończy się dla niego nieprzyjemnie, znacznie zmniejszy się jego niepokój.

  • Trzeba dać zwierzęciu smakołyk taki, jaki dostaje tylko w czasie tego typu wizyt, gdy wizyta zakończy się przyjemnie, obawa jego może się zmniejszyć.

 

Strach przed podróżą samochodem

Obawa przed jazdą samochodem związana jest z kilkoma czynnikami. Zwierzę może być zaniepokojone z powodu zamknięcia go, ograniczonej przestrzeni, mchu samochodu lub przewidywania przeznaczenia jazdy. Zwierzę, które jedzie samochodem tylko wtedy, kiedy odwiedza lecznicę weterynaryjną, może negatywnie to skojarzyć z samochodem. Wiele młodych zwierząt instynktownie obawia się nieznanych im sytuacji, gdy są stopniowo przyuczane do jazdy samochodem poprzez częste krótkie wycieczki, większość z nich dobrze znosi taką jazdę.

Można przyzwyczaić zwierzę do jazdy samochodem stosując się do tych zaleceń:

  • Zacznij spędzać więcej czasu ze zwierzęciem w zaparkowanym samochodzie bez zapalania silnika.

  • Podaj swojemu zwierzęciu kilka posiłków w samochodzie lub korzystnie oddziaływaj na nie głaszcząc, czesząc lub szczotkując w aucie. Pomocne może być wstrzymanie się od tych form wzajemnego oddziaływania do momentu póki nie jesteście w samochodzie.

  • Jeżeli Twoje zwierzę tak bardzo się bało na początku, że nie chce jeść w samochodzie, trzeba je karmić w akceptowanej przez nie odległości od auta i każdy następny posiłek podawać coraz bliżej pojazdu.

  • Gdy zwierzę czuje się już swobodnie w zaparkowanym samochodzie, włącz silnik, ale nigdzie nie odjeżdżaj. Otwórz, okno tak, żeby powietrze zaczęło krążyć w aucie.

  • Stopniowo wydłużaj krótkie wycieczki, dojeżdżaj do końca drogi dojazdowej, wokół bloków, a potem coraz dalej.

  • Jeżeli będzie konieczne, lekarz weterynarii przepisze lek uspokajający, który ułatwi podróż Państwa zwierzęciu. Jednakże leki nie powinny zastępować powolnego, metodycznego działania zmierzającego do redukowanie związanej z tym fobii.

 

Strach przed burzą, fajerwerkami i hałasem

Strach przed burzą i innymi głośnymi dźwiękami może być instynktowny u wielu zwierząt, zmuszając ich do szukania natychmiastowej kryjówki. W czasie takiej próby ucieczki do bezpiecznego dla nich miejsca zwierzęta mogą powodować szkody i same odnosić obrażenia. Szczególnie psy mogą drapać. gryźć, przeskakiwać, nawet przewracać się przez, różne przeszkody, żeby dotrzeć do miejsca ucieczki. Reagując na nagły, głośny dźwięk, zaskoczone zwierzę może spowodować uraz kogokolwiek, kto będzie próbował go zatrzymać.

Można wyszkolić psy, żeby nie panikowały podczas burzy odtwarzając im. początkowo cicho, nagrane hałasy. Poprzez proces zwany dalej progresywnym odczulaniem, zwierzęta powoli uczą się bardziej pożądanych reakcji na burze i inne głośne dźwięki. W sklepach muzycznych można kupić nagrania burzy, żeby odczulanie było skuteczne, musi być przeprowadzane stopniowo.

Należy zacząć od podstawowych komend, przy których wymagane jest posłuszeństwo, takich jak „siad/zostań” lub „waruj/zostań”. Trzeba nauczyć zwierzę siedzieć lub leżeć w bezpiecznym miejscu takim jak w rogu pokoju lub na dywanie w Państwa sypialni.

Gdy zwierzę już prawidłowo reaguje na komendy w spokojnej sytuacji, jesteście już przygotowani do odtwarzania nagrań burzy lub innych hałasów, ale bardzo cichym tonem. Zaczynajcie od takiej głośności, która jest ledwo słyszana dla Was. pamiętając że uszy psa są o wiele bardziej wrażliwe, niż uszy przeciętnego człowieka.

Podczas odtwarzania nagrania, przypomnijcie zwierzęciu posłuszne wykonywanie komend w specjalnym miejscu, które zostało przez, Was wybrane. To nauczy psa, żeby czuł się bezpieczny w wybranym miejscu podczas burzy i będzie tam mniej zaniepokojony z powodu innych zagrażających mu hałasów.

Należy bardzo chwalić zwierzę i łagodnie je upewnić, że jest bezpieczne. Można dać mu niewielką ilość smakołyków podczas zwiększania głośności odtwarzanych nagrań.

Każda taka lekcja powinna być początkowo krótka i nie przekraczać 5 minut. W końcu można zwiększyć każdą sesję do 30 minut. Odtwarzanie można wykonywać niezależnie od aktualnych lekcji np. odtwarzać z nagrań dźwięki, gdy pies je posiłek lub gdy bawi się. Należy także stopniowo zwiększać głośność odtwarzanych nagrań.

Niepokój zwierzęcia mogą zmniejszyć leki i pomóc w tym odczulaniu.

Jeżeli posiadacie Państwo czuły sprzęt do nagrywania i wysokiej jakości taśmy, można nagrać te dźwięki, które przerażają Wasze zwierzę takie jak fajerwerki, strzały z. karabinu lub dźwięki z rur wydechowych w samochodach. Nagrania te można potem stosować w wyżej opisany sposób.

 

Strach przed obcymi ludźmi lub miejscem

Nieznane sytuacje i ludzie mogą zdenerwować wiele zwierząt. Jego socjalna i terytorialna natura w połączeniu z poprzednimi doświadczeniami w nowych miejscach z nowymi ludźmi może pozwolić określić te reakcje. Zdolność zwierzęcia do adoptowania się do różnych sytuacji jest zdolnością wyuczoną.

Pies, który jest zamknięty, lub który ma niewielkie możliwości spotykać się z innymi może przejawiać antysocjalne zachowanie później w swoim życiu. Krytyczny moment socjalizacji do ludzi występuje między 6-14 tygodniem. Młode szczenięta powinny stykać się z ludźmi podczas tego krytycznego okresu. Ta ważna faza okresu rozwoju może wystąpić jeszcze wcześniej u kociąt.

Zwierzęta mogą reagować strachem wobec pewnych osób. Nie oznacza to wcale, że zwierzęta miały w przeszłości negatywne doświadczenie z tą lub inną osobą. Zwierzę, które obawia się na przykład mężczyzn, niekoniecznie musiało być skrzywdzone przez mężczyznę w przeszłości. Obawa przed mężczyznami często występująca u wielu zwierząt, prawdopodobnie jest wynikiem nieodpowiedniego dostosowania się do życia wśród samców w porównaniu z samicami.

Młode zwierzę powinno spotykać się z wieloma socjalnymi sytuacjami wcześnie w swoim życiu, żeby zapobiec powstaniu problemów później, ale nie należy go zmuszać aby wytrzymywało te sytuacje, które są dla niego bardzo trudne do zniesienia. Zabawa grupowa z innymi psami na przykład podczas grupowych ćwiczeń posłuszeństwa, jest bardzo ważna dla każdego młodego psa. Należy przyprowadzać swoje szczenię na plac zabaw, żeby socjalizowało się z dziećmi od samego początku. Państwa aktualny wysiłek zwróci się w przyszłości przy różnych okazjach wzajemnego oddziaływania socjalnego, którego jeszcze teraz nie można przewidzieć. Nieufność u dorosłych psów należy traktować z dużą cierpliwością. Psa powinno się uspokoić smakołykami i łagodnym głosem.

 

Strach przed innymi zwierzętami

Zwierzę, które miało uprzednio złe doświadczenia może obawiać się kontaktu z innymi zwierzętami. Koty lub psy. które nie były wychowywane razem z innymi zwierzętami mogą reagować negatywnie w socjalnych sytuacjach z innymi zwierzętami. Jednakże obawy te nie powodują często problemu, dopóki inne zwierzę nie jest wprowadzone do domu.

Gdy zwierzę wykazuje nadmierną obawę w reakcji na innego psa lub kota, trzeba spróbować je odczulić stykając z wywołującym przestrach zwierzęciem, stopniowo zwiększając okresy wspólnego przebywania, podobnie jak to się odbywało w procesie przyzwyczajania do głośnych dźwięków.

Wystąpieniu strachu wobec socjalnych oddziaływań można zapobiec stykając zwierzę z różnymi pozytywnie na niego oddziaływującymi zwierzętami (szczególnie z innymi psami) kiedy jest jeszcze młode; idealnie byłoby gdyby miało mniej niż 6 miesięcy. Wspólne grupy zabawowe między zaprzyjaźnionymi psami wpływają korzystnie na Wasze zwierzę z. wielu powodów. Należy znaleźć jedną taką grupę lub zacząć ją formować już od dzisiaj.