ZJADANIE NIEWŁAŚCIWYCH RZECZY


 


Zjadanie kału (koprofagia)

Definicja
Koprofagia oznacza zjadanie kału. Jest rzeczą normalną, że kotka lub suka zjada wydaliny jej nowo narodzonego potomstwa. Zapobiega to chorobom i utrzymuje gniazdo bez zapachu, a tym samym zapobiega odkryciu go przez drapieżników. Szczenięta czasami zaczynają zjadać kał, gdy ich matka przestanie wykonywać swoje zadanie; mogą one zachowywać się w ten sposób, aż do okresu odsadzenia. U niektórych takie zachowanie trwa dłużej po odsądzeniu i oddzieleniu od rodzeństwa i matki.

Skłonność szczeniąt do zjadania kału może być podtrzymywana, jeżeli jest on dostępny. Niektóre psy lubią tę czynność, co sprawia bardzo nieprzyjemne wrażenie na właścicielach. Takie zachowanie nie występuje u kociąt ani kotów z powodu ich instynktu do zakrywania lub zakopywania odchodów i bardziej wybrednego apetytu.

Można nagradzać swoje zwierzę za dobre zachowanie smakołykiem. W krańcowych przypadkach niezbędne może być założenie kagańca typu „kosz”. Ten rodzaj kagańca tworzy klatkę wokół kufy psa. tak że będzie on mógł swobodnie oddychać i szczekać, ale nie będzie mógł nic wziąć do jamy ustnej. Należy zapewnić różnorodne przedmioty, które pies mógłby gryźć, zwiększyć ilość czasu spędzonego z psem na zabawie i na ćwiczeniach.

Niektóre psy uczą się, że koprofagia jest metodą na zwrócenie Waszej uwagi, mimo że ta uwaga często polega na łajaniu. Bez względu na to jak może być to trudne, zignoruj swojego zwierzaka gdy złapiesz go w czasie tej czynności i skup się raczej na zapobieganiu w przyszłości podobnych epizodów.
 

Zjadanie kału innych gatunków zwierząt

Niektórym psom smakuje kał innych zwierząt jak np. kał kotów. Przy tych odmianach koprofagii trzeba postąpić podobnie.

• Należy uniemożliwić dostęp do kału innych zwierząt będąc bardzo czujnym podczas spacerów psa na smyczy.

• Trzeba uniemożliwić psu dostęp do kuwety kota zakładając na nią pokrywę, umieszczając kuwetę na podwyższonej
powierzchni oraz zakładając specjalne drzwiczki dla kota. Drzwi do pokoju należy otwierać tylko na tyle, żeby umożliwić kotu wchodzenie i wychodzenie.

 

Najlepszą metodą zapobiegania zjadania kału jest uniemożliwienie dostępu do niego


Rozwiązanie problemu
Proponuje się kilka sposobów zniechęcenia psów do zjadania kału.

Celowe dodawanie do kału cuchnących substancji, które mogą uczynić zjadanie nieprzyjemnym, ale ta metoda nie zawsze jest skuteczna.

Najlepszą metodą zapobiegania koprofagii jest uniemożliwić dostęp do kału. Jeżeli Wasz pies wypróżnia się na podwórzu, trzeba rutynowo usuwać pozostałości. Należy nadzorować jego przebywanie na podwórzu i obserwować postęp w zachowaniu. Często wyprowadzać na smyczy swoje zwierzę i odchodzić tak szybko jak to tylko możliwe od leżącego kału.

 

Zjadanie trawy i innych roślin

Zjadanie niewłaściwych rzeczy (zboczony apetyt) obserwowane jest u chorych jak również zdrowych osobników. Rośliny mogą być czasem normalną częścią diety zwierzęcia. Zwierzęta mogą lubić zarówno rośliny utrzymywane na zewnątrz jak i wewnątrz, domu.

Badanie poprzez jamę ustną (smakowanie, gryzienie i prawdopodobnie połykanie) często występuje u młodych kotów i psów. Chociaż takie zachowanie zwykle zanika u dorosłych zwierząt, pewne preferencje smakowe mogą przetrwać. Koty są przede wszystkim drapieżnikami (jedzą mięso), ale czasami zjadają rośliny dziko rosnące. Zwierzęta mogą także zjadać rośliny kiedy odczuwają nudności. To nie jest specyficzny objaw zarobaczenia pasożytami jelitowymi. Chociaż, zwierzęta zarażone pasożytami mogą się czuć dostatecznie źle, żeby jeść trawę z trawników, ale zwierzęta zarobaczone niekoniecznie jedzą trawę lub cokolwiek dziwnego dla nich. Podobnie zwierzęta chorujące na inne schorzenia mogą jeść trawę.

Chociaż jedzenie trawy nie jest zwykle szkodliwe, zgłoś takie zachowanie swojemu lekarzowi weterynarii, jeżeli stanie się ono nadmierne lub towarzyszyć będą temu inne zmiany u Twojego zwierzęcia. Jeżeli stosowano na trawniki chemikalia takie jak związki fosforoorganiczne lub karbaminiany, możliwe jest wówczas zatrucie. Zjadanie nietrujących roślin takich jak trawa, może powodować łagodne choroby żołądka i jelit poprzez mechaniczne drażnienie układu pokarmowego. To, że wymioty występują po zjedzeniu rośliny nie oznacza, że była ona trująca. Należy skontaktować się z lekarzem weterynarii, żeby upewnić się, że zwierzę jest bezpieczne.

Zwierzęta domowe mogą zniszczyć rośliny ozdobne często tworząc przy tym duże zamieszanie. Trzeba wówczas odsunąć rośliny na podwyższoną powierzchnię lub do innego miejsca, żeby uniemożliwić zwierzętom do nich dojście. Na przykład można podwiesić rośliny, tak żeby były poza zasięgiem, podcinać gałązki, aby były krótsze lub zamienić inne rośliny domowe na kaktusy. Jeżeli Państwo zauważycie, że kot interesuje się określonymi roślinami, zamieńcie je na inne. które są dla niego mniej pociągające. Możecie także zdecydować się postawić nietrującą roślinę jako celową przynętę, odciągającą go od Waszej ulubionej rośliny.

Możecie także uprawiać w małym pudełku kocimiętkę, której nasiona można zakupić w sklepie z artykułami dla zwierząt.

Wiele roślin jest trujących zarówno dla kotów jak i dla psów. Hodowane w domu na zewnątrz rośliny i drzewa mogą powodować objawy od łagodnych dolegliwości żołądkowo-jelitowych do zatrzymania oddechu i śmierci. Niektóre rośliny są tak toksyczne, że nawet w malej ilości mogą być bardzo niebezpieczne.

Dla Waszej wygody wymieniono tutaj częściową listę nietrujących roślin ozdobnych. W sprawie szczegółowy cli informacji należy skontaktować się z lekarzem weterynarii.


 

Niektóre nietrujące rośliny domowe
Araukaria Kaktus bożonarodzeniowy
Begonia Krasnokwiat
Dalia Męczennica
Figowiec sprężysty Palmy
Fikus Paprocie
Fiołek afrykański Peperamia
Geranium Sansewieria
Gipsówka Trzykrotka
Hibiscus Winobluszcz

 

 

 

Gryzienie kamieni

Gryzienie kamieni przez psy jest prawdopodobnie formą zabawy, ale może być dla nich szkodliwe. Mogą połamać zęby lub je szybciej zużyć eksponując wrażliwą miazgę, co doprowadza do wystąpienia bólu lub zakażenia.

Kamienie mogą być przypadkowo połknięte. Małe kamienie mogą przejść przez przewód pokarmowy bez żadnych konsekwencji. Duże kamienie mogą uszkadzać ściany jelit lub powodować zatkanie przewodu pokarmowego, co w rezultacie powoduje ciężką chorobę, niezbędny zabieg chirurgiczny a czasem nawet śmierć zwierzęcia.

Mimo, że psy lubią bawić się kamieniami mądrze jest zniechęcić je do tego ukierunkowując ich uwagę na bezpieczniejsze zabawki (piłki, zabawki ze skóry). W kamienistych terenach należy prowadzić psa na smyczy i dokładnie go obserwować.