PROBLEMY ZWIĄZANE Z KARMIENIEM


 


Apetyt a zdrowie

U zwierząt domowych często występują zaburzenia związane z jedzeniem. Otłuszczenie związane z nadmiernym jedzeniem może powodować różne choroby u zwierząt domowych, wliczając w to choroby serca, nerek i wątroby. Dodatkowy ucisk na stawy przez nadmierną wagę powoduje ich zmiany strukturalne i zapalenie.

Wbrew powszechnej opinii, większość zwierząt domowych nie jest w stanie sama sobie regulować ilości pobieranego pokarmu. Przyrastają one na wadze, kiedy otrzymują więcej pokarmu niż jest im potrzebne. Nadmierne jedzenie u zwierząt domowych często związane jest z podawaniem nadmiernej ilości kanny przez ich właścicieli. Zdarza się tak często po sterylizacji, jeżeli nie zmniejszy się pobierania pokarmu lub jeżeli karma cały czas jest dostępna.

Zmniejszony apetyt jest często pierwszym objawem choroby

W celu kontrolowania wagi swojego zwierzęcia:

  • Karm go właściwie zbilansowaną dietą, która odpowiada jego indywidualnym potrzebom.

  • Podawaj posiłki o regularnych porach.

  • Usuń niezjedzoną porcję pokarmu, gdy zwierzę odejdzie od miski.

  • Unikaj przekąsek i łakoci między posiłkami.

  • Zapewnij zwierzęciu możliwość codziennego ruchu.

  • Jeżeli mimo Twoich wysiłków zwierzę jest ciągle zbył grube, może być niezbędne dalsze zmniejszanie pokarmu i zwiększanie ilości ćwiczeń. Porady jak odchudzić zwierzę może udzielić lekarz weterynarii.

 

 

Nadmierne jedzenie

Nadmiernie zwiększony apetyt może być związany z chorobą i powinno się wyjaśnić jego przyczynę.

Pokarm nie może zastąpić miłości ani zajmowania się zwierzęciem

Zwierzę z pasożytami wewnętrznymi lub nadczynnością tarczycy może odczuwać głód bardziej niż zwykle i nie musi tracić kondycji we wczesnych stadiach choroby. Widoczne przyrosty wagi ciała mogą wystąpić nawet bez pobierania nadmiernej ilości pokarmu. Może to być konsekwencją chorób takich jak nierozpoznany guz lub niedoczynność tarczycy. Należy więc skonsultować się z lekarzem weterynarii, gdy zauważy się nadmierne przyrosty wagi ciała lub odwrotnie - utratę wagi ciała, towarzyszące zmianom sposobu jedzenia.

 

Uczulenie pokarmowe a zachowanie

Pewne rodzaje pokarmu mogą powodować choroby u niektórych zwierząt. Brak tolerancji pokarmu lub nadwrażliwość na pokarm jest formą uczulenia, które może spowodować zmiany skórne (wyprysk, świąd i utratę włosa) lub dolegliwości pokarmowe (wymioty, biegunka). Behawioralne zmiany mogą także być związane z pewnym rodzajem pokarmów. U psów, które uczulone są na pewne rodzaje pokarmów może wystąpić pobudzenie i podrażnienie. Podobne jest to do zmian nastroju u ludzi reagujących alergicznie na różne substancje uczulające. Niektóre pokarmy przyczyniają się do zwiększenia poziomu podniecenia oraz ogólnego pobudzenia. Na przykład nadmierna aktywność może być związana z dietą o dużej ilości białka. Trzeba umożliwić lekarzowi weterynarii zbadanie zwierzęcia, a doradzi jak w takiej sytuacji postępować.

 

Odmawianie pobierania pokarmu

Zmniejszony apetyt często jest pierwszym objawem choroby. Należy poinformować o tym lekarza weterynarii w ciągu 2-3 dni. Zdrowe zwierzę może nauczyć się jednakże, że wybredne jedzenie jest skuteczną metodą zwrócenia na siebie uwagi właściciela. Wiele zwierząt uczy się, że jeżeli odmówią jedzenia karmy specjalnie przygotowanej dla nich. właściciel będzie karmił je „jedzeniem dla ludzi”. Dotyczy to bardziej psów domowych niż kotów, ponieważ koty mają bardziej wybredny apetyt.
 

Agresja w czasie posiłku nie świadczy, że zwierzę było głodzone we wczesnym okresie życia


Zwierzęta domowe wykorzystują zmysł zapachu dla odróżnienia tego co jedzą. Ten ważny dla życia mechanizm jest tak silny u kotów, że nie będą jadły, jeżeli nie będą czuły zapachu. Jeżeli u kota wystąpi przekrwienie dróg oddechowych w nosie, należy go bacznie monitorować aż do wyzdrowienia.

Brak apetytu na tle nerwowym, czyli celowe odmawianie przyjmowania pokarmu, żeby zmniejszyć wagę. u zwierząt domowych nie występuje. Brak apetytu wywołany niepokojem związany z izolacją socjalną, występuje jednakże względnie często. Zwierzęta umieszczone w psiarniach mogą początkowo odmawiać przyjmowania pokarmu, przez okres dostosowawczy. Większość z nich wkrótce zacznie jeść i nie będzie potrzebne zachęcanie ich do tego. Niektóre zwierzęta będą tak przygnębione przez okres oddzielenia lub zamknięcia, że całkowicie odmówią jedzenia. Można temu zapobiec, jeżeli w czasie umieszczenia w psiarni podaje się zwierzęciu pokarm jaki zjadał wcześniej. Jeżeli pies nie zacznie jeść po 2 dniach, musi być zbadany przez lekarza weterynarii, gdy lekarz nie stwierdzi żadnych chorób, może być konieczne podanie leków zmniejszających niepokój czy też zwiększających apetyt.

 

Zdrowe psy i koty mogą względnie często wymiotować

Niektóre zwierzęta unikają jedzenia jeżeli związana jest ono ze złymi doświadczeniami. Na przykład agresywne spotkania między zwierzętami w pobliżu miejsca karmienia mogą powodować to, że będzie ono unikać tego miejsca albo pokarmu. Jeżeli nie usunie się tej przyczyny przez złagodzenie konfliktu między zwierzętami lub zmiany miejsca karmienia, pies lub kot mogą chodzić głodne.

Apetyt Waszego psa wzmagany jest Waszą obecnością i pochwałami. Jeżeli często nie ma Was w domu a pies karmiony jest tylko w czasie Waszej obecności, zwierzę może być zmuszone do wyboru między Waszym towarzystwem a jedzeniem. Kiedy zwierzę stanie przed takim wyborem może wybrać Wasze towarzystwo a nie jedzenie.

 

Żebranie

 

Rola właściciela

Zwierzęta szybko przyzwyczajają się, że różne sposoby zwracania na siebie uwagi powodują otrzymanie smakołyku od zbyt pobłażliwego właściciela. Chęć zwierzęcia zwrócenia na siebie uwagi, żeby np. przebywać razem lub wspólnie z właścicielem wykonywać ćwiczenia, może być mylnie interpretowana jako objaw głodu.

 

Rozwiązanie problemu

Żeby zniechęcić zwierzę, które żebrze o jedzenie lub odmawia jedzenia specjalnego dla niego pokarmu, wszyscy domownicy muszą całkowicie przerwać nagradzanie smakołykami zachowania mającego na celu zwrócenie na siebie uwagi lub zajmowanie się nim. Jeżeli nie przestanie się całkowicie podawać smakołyki, żebranie będzie trwało, a nawet może nasilić się.

Musicie stale i zdecydowanie panować nad swoim zachowaniem, mogącym przyczyniać się do niewłaściwego typu zachowania Waszego zwierzęcia. Jedzenie nic jest substytutem miłości i zwracania uwagi na zwierzę.

Większość zwierząt domowych rozpocznie jedzenie ich własnej karmy, gdy dowiedzą się, że nic dostaną więcej resztek ze stołu. Może to trwać kilka dni. ale Wasze zwierzę z pewnością nic zagłodzi się przez ten czas.

W celu przyzwyczajenia zwierzęcia do specjalnej dla niego karmy, należy zmieszać resztki ze stołu z karmą zwierzęcą. Po kilku tygodniach stopniowo zmniejsza się ilość „ludzkiego pożywienia” na korzyść diety składającej się wyłącznie z karmy dla zwierząt.

 

Objawy niepokoju

Jeżeli podłożem nie są fizyczne choroby, przejadanie się związane jest czasem z emocjonalnymi przyczynami. Takie psychogenne nadmierne jedzenie może wystąpić łącznie z wydarzeniami stresującymi w życiu zwierzęcia. Wprowadzenie nowego zwierzęcia lub niepokój związany z umieszczeniem w nowym domu może spowodować nagle i przejściowe zwiększenie apetytu. Problem może nasilić się przez nieumyślne nagradzanie zwierzęcia dodatkową porcją jedzenia oraz zwracaniem na niego większej uwagi w czasie jedzenia. Przyczyna emocjonalnego pobudzenia zwierzęcia musi zostać usunięta. Należy odstawić go od jedzenia, zapewniając mu inne czynności jak na przykład ćwiczenia.

 

Unikanie określonych pokarmów

Zwierzęta mają ulubiony rodzaj pokarmu, który lubią spożywać. Niektóre wolą suchy pokarm (granulki) niż na pól wilgotny lub pokarm w puszkach. Inne natomiast nie wykazują żadnych preferencji. Niektóre zwierzęta nie lubią na przykład wołowiny i jedzą tylko pokarm z drobiu. Wasze zwierzę może nauczyć się unikać poszczególnych rodzajów karmy, jeżeli zetknęło się z jej złym smakiem lub zachorowało po zjedzeniu tego rodzaju pokarmu. Właściciele psów myśliwskich mogą specjalnie pokryć ciało zdobyczy cuchnącymi substancjami albo nawet chemikaliami, które powodują wymioty, żeby zniechęcić zwierzę do zjedzenia go.

 

Agresja w czasie posiłku

Niepokój i ogólne pobudzenie w oczekiwaniu na czas posiłku mogą spowodować, że pobudzone i agresywne zachowanie ukierunkowane będzie przeciw właścicielowi lub innemu zwierzęciu. Pobudzenie tuż przed czasem posiłku może przyjąć formę szczypania zębami właściciela, skakania na niego lub biegania. Niektóre psy ziewają, drapią, liżą się. podczas gdy inne ścigają ogon albo kopią. Takie zachowanie nie wskazuje, że zwierzę było głodzone wcześniej w swoim życiu. Można je obserwować u zwierząt, które nigdy nie zaznały głodu, a może nic występować u tych zwierząt, które doświadczyły prawdziwego głodzenia. Agresja ze zdenerwowania, spowodowana niskim stężeniem cukru we krwi. może być nasilona przez podniecenie tuż przed posiłkiem. Konkurowanie o żywność między zwierzętami może się także wyrazić w formie wybuchu agresji.

Prawdopodobnie najczęstszym typem agresji związanej z posiłkiem jest agresja z posiadania zwana także stróżującym zachowaniem. Jest to specjalny rodzaj agresji obserwowanej u zwierząt, które bronią wartościowych przedmiotów, w tyra wypadku jedzenia.

 

Rozwiązanie problemu

W celu ograniczenia agresywnego zachowania lub pobudzenia związanego zjedzeniem:

  • Należy usunąć czynniki wyzwalające agresję. Jeżeli na przykład jednym z antagonistów jest pies, który kradnie pokarm kotu, należy karmić kota na podwyższonej powierzchni, poza zasięgiem psa.

  • Zwierzęta, które są agresywne wobec siebie powinny być karmione oddzielnie i trzymane osobno, aż ich odpowiednie porcje zostaną zjedzone. Może być konieczne żywienie ich w przeciwnych końcach pokoju lub w różnych częściach domu, albo karmienie jednego w domu, a drugiego na zewnątrz.

  • Pomocne może być zwiększenie liczby posiłków w ciągu dnia przez, podzielenie dziennej porcji na kilka części. Może to zmniejszyć niepokój w czasie posiłku rozpraszając go bardziej równomiernie w czasie licznego karmienia.

 

Karmienie jest nauczaniem

Okres karmienia stwarza możliwość uczenia psa właściwego zachowania. Naucz psa, że zasłuży na jedzenie, jeżeli będzie posłusznie wykonywał proste komendy, jak np. „siad”'. Takie ćwiczenie posłuszeństwa powoduje łagodne i kontrolowane zachowanie w czasie posiłku. Jeżeli nie można nad psem zapanować, gdy jest on nadmiernie pobudzony należy go nauczyć innego zachowania, możliwego do zaakceptowania. Zwykle najlepiej jest me próbować samemu rozwiązania problemu agresji. Lekarz, weterynarii skieruje Was do weterynaryjnego behawiorysty działającego na Waszym terenie.

 

Wymioty związane z niepokojem

 

Wymioty normalnie zdarzające się

Zdrowe koty i psy mogą względnie często wymiotować (1-2 razy w tygodniu). Zwierzę może wymiotować strawioną żywność lub zwracać niestrawiony pokarm wkrótce po jego zjedzeniu, jeżeli będzie zaniepokojony podczas albo po posiłku.

 

Nieokreślony niepokój

Niektóre zwierzęta wyrażają swój niepokój, stając się agresywne przed karmieniem. Inne wyrażają niepokój w czasie posiłku, zwracając zjedzony pokarm tuż po zjedzeniu.

 

W celu zmniejszenia wymiotów przy posiłku

  • Korzystne może być podawanie mniejszych porcji i częściej.
  • Należy umieścić miseczkę z jedzeniem w spokojnym miejscu, żeby zapewnić nerwowemu i płochliwemu zwierzęciu więcej prywatności.
  • Jeżeli wymioty występują bardzo często, widoczne są skrzepy krwi lub ślady krwi, albo związane to jest z innymi zmianami jak senność lub biegunka, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem weterynarii.