WPŁYW STERYLIZACJI NA ZACHOWANIE SIĘ
Sterylizacja jest zabiegiem chirurgicznym, który powoduje, że samiec lub samica niezdolne są do reprodukcji. U samców zabieg ten (zwany kastracją) polega na usunięciu obu jąder z pozostawieniem pustego worka mosznowego, który wkrótce obkurcza się. Jądra produkują nasienie i są głównym miejscem wytwarzania hormonu testosteron. Nie usuwa się prącia, ponieważ jego dodatkową czynnością jest wydalanie moczu.
U samic chirurgiczna sterylizacja polega na usunięciu obu jajników i macicy przez cięcie w jamie brzusznej. Jajniki wytwarzają jajeczka w czasie każdego cyklu „rujowego” i produkują także hormony estrogen i progesteron. Usuwa się także macicę, gdyż jeżeli nie zostanie usunięta, może później ulec zakażeniu.
Te zabiegi chirurgiczne wykonywane są w znieczuleniu ogólnym. Zwierzęta sterylizuje się w celu zapobiegania niepożądanym porodom oraz różnym chorobom zarówno u samców jak i samic. Najlepiej jeżeli samice byłyby sterylizowane przed pierwszą rują. Większość zwierząt sterylizuje się w młodym wieku, tak żeby nie przyczyniały się do tworzenia nadmiernej populacji. Należy porozmawiać ze swoim lekarzem weterynarii o zaleceniach dotyczących własnych zwierząt.
Wpływ na zachowanie seksualne
Zachowanie seksualne zwykle zanika po sterylizacji. Jednakże u zwierząt z uprzednim doświadczeniem seksualnym przed sterylizacją w jakimś stopniu może ono przetrwać.
Zachowanie, które wskazuje na podłoże seksualne, może mieć też związek z innymi przyczynami. Wspinanie się wykastrowanego psa na przykład jest zwykle objawem dominującego zachowania się. Masturbacja u samców kotów i psów może pojawić się w następstwie kastracji. Najczęściej występuje u samców, które miały doświadczenia seksualne przed kastracją.
Jednakże u większości zwierząt, sterylizacja skutecznie eliminuje wystąpienie i rozwijanie się niepożądanego zachowania seksualnego.
Wpływ na agresję
Niekastrowane samce i samice prawdopodobnie częściej będą przejawiały agresję związaną z zachowaniem seksualnym niż zwierzęta sterylizowane. Walki, szczególnie u samców i skierowane przeciwko innym samcom występują rzadziej po sterylizacji.
Nasilenie innych typów agresji, takich jak agresja z dominacji, też prawdopodobnie zmniejszy się. Agresja u samic zostanie wyeliminowana przez sterylizację, jeżeli związana była z zaburzeniami hormonalnymi ciąży rzekomej lub poddenerwowaniem związanym z rują. Jeżeli właściciel obawia się, że pies nie będzie chronił domu po sterylizacji, powinien wiedzieć, że agresja terytorialna me ulegnie zmianie przez sterylizację.
Jeżeli pies nie jest przeznaczony do rozrodu, zaleca się sterylizację, aby zapobiec agresji związanej z hormonami płciowymi. Chociaż sterylizacja nie jest leczeniem agresji, może korzystnie zmniejszyć jej nasilenie i jest często pierwszym krokiem w kierunku rozwiązania behawioralnych problemów. Niezbędne jest wciąż szczegółowe zdiagnozowanie typu agresji wykazywanej przez zwierzę, określenie sytuacji, która ją wywołuje i spowodowanie zmiany zachowania zwierzęcia przez odpowiednie przeszkolenie.
Wpływ na ogólny temperament
Wielu właścicieli zwierząt obawia się, że wysterylizowane zwierzę straci swoją witalność. Zasadniczy temperament i inteligencja nie ulegają zmianie przez sterylizację. Natomiast wiele cech niepożądanych będących pod wpływem hormonów może zaniknąć po zabiegu.
Niedobrze jest nie wysterylizować zwierzęcia |
Zwierzę nie stanie się mniej czułe ani chętne do zabawy, ani nie będzie odczuwało urazy wobec Was. Nie pozbawiacie zwierzęcia żadnych niezbędnych doznań. Postąpicie natomiast jako odpowiedzialny, dobrze poinformowany oraz kochający swoje zwierzę właściciel.
Temperament samic rzadko ulega poprawie po urodzeniu potomstwa. Korzystne jest znalezienie dobrych domów dla młodych, zanim przyjdą na świat. Nawet jeżeli uda Wam się umieścić potomstwo, zajmą one miejsce zwierząt oczekujących na adopcję w schroniskach dla zwierząt.
Nie ma żadnej korzyści dla samców i samic psów i kotów wynikającej z. aktywności seksualnej. Nie można przenosić własnych emocjonalnych i fizycznych potrzeb na swoje zwierzę. Nie jest „nienaturalne” kontrolowanie aktywności rozrodczej Waszych zwierząt poprzez sterylizację, raczej niedobre jest dla zwierzęcia, że nie zostanie wysterylizowanie.
Wpływ na uciekanie i wałęsanie
Prawdopodobnie wysterylizowany pies będzie miał mniej ochoty do wałęsania się. Wykastrowane samce psy i koty zwykle patrolują mniejsze obszary na zewnątrz i mniej chętnie angażują się w konflikty terytorialne z rywalami. Wykastrowane samice kotów mogą powiększać patrolowany obszar. Zwierzę, które kiedyś skutecznie uciekało, będzie prawdopodobnie starało się znowu uciec, nawet po sterylizacji.
Wpływ na niewłaściwe wypróżnianie się
Psy i koty mogą oddawać mocz i wydalać kał w niepożądanych miejscach domu, żeby wytyczać swoje żądania terytorialne, zmniejszać napięcie i informować o swoim stanie reprodukcyjnym. Takie zachowanie może trwać długi czas po usunięciu przyczyny, która to spowodowała.
Ponieważ zachowanie takie jest tylko w części pod wpływem hormonalnym, samce i samice mogą zacząć wypróżniać się niewłaściwie nawet po sterylizacji. Sterylizacja takiego zwierzęcia zmniejsza samczy zapach moczu i eliminuje udział czynników hormonalnych. Takie niepożądane zachowanie może trwać długi czas po sterylizacji, jeżeli nie usunie się wpływających na nie czynników emocjonalnych lub fizycznych oraz środowiskowych,
Wpływ na wagę ciała
Niektóre zwierzęta mogą przybierać na wadze, ponieważ zachodzą metaboliczne zmiany w następstwie sterylizacji. Niektóre zwierzęta „tyją” po sterylizacji, ponieważ dostają więcej jedzenia od właścicieli, którzy czują się winni za narażenie zwierząt na cierpienie i kompensują to dodatkowymi smakołykami.
Zwierzęta, podobnie jak ludzie, stają się mniej aktywne, gdy przybywa lat i mogą zacząć przybierać na wadze, gdy młode zwierzę dojrzewa, zmniejsza się jego aktywność bez względu na to czy jest wysterylizowane czy nie. Przed zabiegiem chirurgicznym, szczególnie u dojrzałych seksualnie osobników, energia jest ukierunkowana na reprodukcję. Samice w rui są często pobudzone i podrażnione, śpią i jedzą mniej. Samce mogą bardziej reagować na bodźce i ostrzej na obecność rywali lub intruzów na ich terytorium. Sterylizacja zmniejsza intensywność wielu problemów behawioralnych i eliminuje lub zapobiega pewnym typom niepożądanych zachowań.
Po wysterylizowaniu zwierzęcia należy tak dostosować ilość pobieranego przez nie pokarmu, aby zapobiec nadmiernemu przybieraniu na wadze. Łatwo kontrolować przybieranie na wadze w wyniku sterylizacji. Jeżeli nie zmniejszy się ilości karmy po sterylizacji istnieje możliwość stopniowego przyrostu wagi. Zalecane ilości na opakowaniach karmy dla zwierząt należy traktować jako ogólne wskazówki.
Należy dostosować ilość zjadanej kanny do fizycznych potrzeb i wyglądu zwierzęcia. Zmniejszenie wagi ciała powinno być dokładnie nadzorowane przez lekarza weterynarii, szczególnie u otłuszczonych zwierząt. Dostępne są specjalne diety zmniejszające wagę ciała, ale gwałtownego odchudzania nie zaleca się prawie nigdy.
Przyrost na wadze związany jest czasem z pewnymi chorobami. Jeżeli sądzicie Państwo, że przyrosty wagi zwierzęcia są nieproporcjonalne do zjadanego przez nic pokarmu jak i natężenia wysiłku, należy poradzić się lekarza weterynarii.