RUJA - U SUK I KOTEK




Płodny okres w rozrodczym cyklu samicy nazywany jest rują. często potocznie cieczką. Samica nie zaakceptuje samca poza tym okresem.

Przeciętna samica kota (kotka) lub psa (suka) osiąga dojrzałość seksualną w wieku 6 miesięcy. Niektóre małe koty i psy małych ras zaczynają cykl płciowy wcześniej.

Samice kotów utrzymywane w domu, gdzie nic ma kocura (niekastrowanego samca kola) mogą mieć ruję później. U samic dużych ras psów pierwsza ruja może nie wystąpić aż do 9-10 miesiąca życia. Pierwszy cykl przebiega tak łagodnie, że może być niezauważony.

 

Zachowanie w czasie krycia u kotek

Począwszy od okresu dojrzałości płciowej, ruja u kotek występuje zwykle co około 3 tygodnie, między styczniem a listopadem. Każdy okres rujowy trwa około 1 tygodnia i około 2 tygodnie między końcem jednego cyklu a początkiem następnego. Podczas rui kotka staje się coraz bardziej niespokojna i może mniej jeść i spać. Koty domowe w czasie rui mogą próbować uciekać.

Kotki mogą wydawać głośne dźwięki, czasem miaucząc głośnym, żałosnym tonem. Mogą przewracać się na grzbiet, stają się bardziej ulegle i chętnie przyjmują głaskanie lub zajmowanie się nimi. Mogą bardziej dokładnie czyścić się. często liżąc srom. Kotka w czasie szczytu zachowania rujowego pokazuje swój zad, unosząc biodra, uginając przy tym przednie kończyny i wykonuje drgające ruchy ogonem. Takie zachowanie staje się coraz bardziej intensywne. W ten sposób może zachowywać się wobec swoich właścicieli, dla których początkowo jest to zabawne. Jednakże po kilku bezsennych nocach są z tego powodu mniej zadowoleni.

Ruja jest stresującym i wyczerpującym doświadczeniem dla kotki. która mimo podwyższonego poziomu aktywności może mniej jeść i spać. Utrata wagi ciała nie jest niczym niezwykłym w czasie rui, ponieważ cykle płciowe u kotek występują tak często, że może zabraknąć czasu na odzyskiwanie wagi, zanim zacznie się następna ruja. Między cyklami można obserwować zmiany temperamentu od senności do nadmiernego zdenerwowania.

Kotka informuje koty o swoim stanie reprodukcyjnym przy pomocy chemicznych sygnałów w moczu i wydzielinie pochwowej. Zapach dociera do kocurów przez wiele barier, ściągając ich pod Wasz dom, nawet jeżeli kotka trzymana jest wewnątrz. Natychmiast po kryciu kotka może przez krótki okres wykazywać agresję wobec kocura. Zachowanie takie jest prawidłowe. Samice powinny być sterylizowane przed rozpoczęciem cykli, chyba że rasowe kotki przeznaczone będą do rozrodu. Zamiast pozwolić kotce wałęsać się i prawdopodobnie odnosić obrażenia lub zostać zapłodnioną, należy trzymać ją wewnątrz przynajmniej do czasu sterylizacji, a dobrze byłoby również po zabiegu.

 

Zachowanie się w czasie krycia u suk

Suki normalnie mają cieczkę co 6 miesięcy. Każdy cykl trwa zwykle 1-3 tygodni. Suka w mi może wykazywać tylko niewielkie zmiany temperamentu czy też aktywności w porównaniu z przesadnymi objawami u wielu kotek. Niektóre suki stają się bardziej senne, podczas gdy inne robią wrażenie bardziej zaniepokojonych i prawdopodobnie agresywnych. Zwierzęta są niespokojne i często próbują uciekać.

Ani przez moment nie powinno zostawiać się suki w rui bez nadzoru na podwórzu lub bez smyczy na spacerze. Psy samce mogą wykryć silnie na nich działające chemiczne sygnały wydzieliny pochwy i moczu z odległości kilku kilometrów: dokonują wielkiego atletycznego wyczynu, aby osiągnąć obiekt pożądania. Ścisłe nadzorowanie samicy zapobiegnie urazom oraz niepożądanemu kryciu. Podczas spacerów suka częściej niż zwykle oddaje mocz pozostawiając zapachowy trop do Waszego domu. Suka w rui może także przyciągać wysterylizowane psy, które są pobudzone przez wyczuwalne przez nic zmiany. Jeżeli Wasza suka została pokryta wbrew Waszemu życzeniu, skontaktujcie się z lekarzem weterynarii w pierwszych dniach po pokryciu, żeby omówić sposoby postępowania.

Zmiany fizyczne związane z rują są bardziej widoczne u suk niż u kotek. Sutki mogą być nieznacznie powiększone w oczekiwaniu na wytwarzanie mleka związanego z ciążą. Srom jest powiększony i wygląda tak jak byłby w stanie zapalnym, z prawidłową dla tego okresu krwistą wydzieliną. Te zmiany fizyczne ustępują, jeżeli suka nie będzie ciężarna.

Podczas krycia prącie psa wypełnia się krwią i samiec nie może odłączyć się od samicy przez pól godziny. W tym okresie samiec zsuwa się z samicy i stoi tyłem do tyłu samicy połączony z nią prąciem. Nie należy niepokoić się tym widokiem ani nie próbować ich oddzielać, gdy ustąpi erekcja u psa, zwierzęta oddzielają się.

 

Sterylizacja zapobiega rui

Chirurgiczna sterylizacja czyni samicę niepłodną, gdyż usunięte zostają jajniki jak i macica, (określenie sterylizacja lub kastracja stosuje się zarówno do samców jak i samic i oznacza chirurgiczną sterylizację albo samca albo samicy). Jest więcej powodów, żeby zwierzę sterylizować niż utrzymywać je niekastrowane.

Samica psa lub kota nie musi przeżyć rui lub mieć potomstwo, żeby mieć zdrowe i szczęśliwie życie. Faktycznie ich życie może być zdrowsze i bardziej szczęśliwe, ponieważ sterylizacja może zapobiec wielu fizycznym problemom i stresowi emocjonalnemu. Sterylizowanie samic zapobiega niechcianej ciąży i udziałowi Waszego zwierzęcia w nadmiernym powiększaniu populacji danego gatunku. Miliony psów i kotów jest co roku niepotrzebnie likwidowanych.

Sterylizacja Waszego zwierzęcia także umożliwia uniknięcie ryzyka zakażenia i urazu w czasie krycia oraz powikłań w czasie ciąż)' i porodu. Zakażenia macicy mogą wystąpić u psów i kotów w każdym wieku, ale mogą być bardziej niebezpieczne u starszych samic.

Wysterylizowane zwierzęta, szczególnie te. u których wykonano zabieg przed pierwszą rują, są mniej narażone na rozwój złośliwych guzów sutków w późniejszym wieku.

Mało jest prawdopodobne, żeby nastąpiła jakaś wyraźna poprawa temperamentu suk lub kotek przez opóźnienie lub niewykonanie chirurgicznej sterylizacji. Podobnie nie ma żadnych korzyści behawioralnych związanych z umożliwieniem rozrodu, urodzenia i wychowania młodych. Tak naprawdę może być odwrotnie.

Nie wykorzystuj swoich zwierząt w celu uczenia dzieci o „faktach z życia”, gdy jest tak wiele dostępnych poradników. Biorąc pod uwagę emocjonalny oraz fizyczny stres jakiego doświadczają samice w rui, sterylizacja zwierząt jest wyrazem życzliwości dla nich.