AGRESJA Z DRAŻNIENIA


 

 

Nietolerowanie dotykania u zwierząt

Zarówno koty jak i psy mogą przejawiać brak tolerancji na dotykanie przez ludzi już od wczesnego wieku. Jednakże problem ten może wystąpić w późniejszym okresie życia. Bez względu na to jak zaczęło się nietolerowanie dotykania przez ludzi, powinno być omówione z behawiorystą weterynaryjnym, tak żeby Twój ulubienice lepiej spełniał Twoje oczekiwania jako właściciela zwierzęcia towarzyszącego. Nie zakładaj z góry, że nie można nic zrobić, żeby poprawić stosunek zwierzęcia do Ciebie, jeżeli się o tym nie przekonasz.

Nietolerowanie dotykania u kotów

Temperament kotów domowych jest bardzo zróżnicowany. Niektóre koty są mile. wylewne i tolerują dotykanie. Inne są niespokojne, ostrożne i unikają kontaktu z człowiekiem. Między tymi krańcowymi charakterami znajduje się szeroka gama zachowań wobec człowieka.

Niektóre koty na przykład upraszają się o pieszczoty i mają niezmierną przyjemność w kontakcie z człowiekiem, ale nic pozwalają się trzymać. Inne z radością akceptują dotykanie tak długo, dopóki nie dotkniemy ich brzucha. Jeszcze inne koty krótko wytrzymują dotykanie przez człowieka, by zaraz potem szybko uciec.

Nietolerancja dotykania nie jest pewnym wskaźnikiem, że zwierzę było źle traktowane w przeszłości. Chociaż fizyczne złe traktowanie może być przyczyną, że kot będzie unikał poszczególnej osoby lub ludzi w ogóle, niektóre kot}-, nawet jeśli nigdy nie były źle traktowane mogą być nadmiernie wrażliwe i nieufne. Niektóre źle traktowane koty mogą być obojętne i tolerancyjne.

 

Nietolerancja dotykania u psów

Agresja z dominacji jest najczęstszym powodem nietolerancji dotykania psa przez właściciela. Przez większy okres czasu agresja z dominacji przejawia się subtelnie. Pies opiera się pieszczotom głowy czy grzbietu odsuwając się lub nawet kładąc łapę na ramieniu właściciela. Mogą temu towarzyszyć bardziej widoczne objawy agresji takie jak warczenie, co powoduje troskę wielu właścicieli czy u psa nic występuje jakiś problem fizyczny.

Należy poinformować lekarza weterynarii o agresywnych reakcjach na pieszczoty, tak żeby mógł zbadać, czy podłożem takiego zachowania nie jest jakaś choroba.

 

Istniejące choroby

Agresja z drażnienia może być objawem problemów zdrowotnych. Do wizyty u lekarza weterynarii powinny skłonić nagle zmiany temperamentu zwierzęcia. Na przykład, jeżeli pies lub kot nie pozwala na dotykanie uszu. może to być dla niego przykre z. powodu zapalenia ucha.
 

Jeżeli stale będziesz wykonywać czynności, których nie lubi Twoje zwierzę, z pewnością nasilisz problem


Jakakolwiek stopniowa zmiana temperamentu powinna być zgłoszona lekarzowi weterynarii, szczególnie jeżeli towarzyszą jej zmiany fizyczne.

U kota, który stopniowo jest coraz bardziej pobudzony i podrażniony, traci na wadze mimo zwiększonego apetytu, może występować nadczynność tarczycy. U starego kota można zaobserwować brak aktywności i nietolerancji aż do momentu, kiedy ból spowodowany zapaleniem stawów ustąpi po podaniu właściwych leków.

 

Przewidywalne okoliczności

Naturalną częścią temperamentu Twojego pupila może być drażliwość. Jeżeli wiesz, że Twój kot nic lubi dotykania ogona, unikaj tego. Jeżeli Twój pies warczy gdy zakłócasz mu sen. budź go łagodnie, wołając po imieniu.

Jeżeli uparcie wykonujesz czynność, której nic lubi Twój pies. z pewnością nasilisz problem. Pies może zacząć przewidywać nieprzyjemne kontakty z Tobą i nauczy się unikać Ciebie.

Zależnie od Twojego zwierzęcia oraz okoliczności wystąpienia agresji z drażnienia, najbezpieczniej i najprościej może być unikanie powtarzania takiego działania, które wywołuje niepożądaną reakcję. Nie należy zbliżać się do zwierzęcia, które nauczyło się uciekać przewidując, że pewnie będzie dotykane. Zamiast tego należy zachęcić zwierzę do zbliżenia się do Ciebie.

Należy trzymać miskę z jedzeniem w czasie posiłku, ale unikać wszystkich innych kontaktów fizycznych. Gdy Twoje zwierzę nauczy się kojarzyć Cię z dobrymi rzeczami (pokarm), zacznij głaskać je delikatnie i krótko podczas jedzenia. W końcu będziesz mógł głaskać również, między posiłkami.

Jeżeli Twój ulubieniec zdenerwuje się w reakcji na konieczne kontakty takie jak przycinanie pazurów, naśladuj te czynności powtarzając część z. nich i kojarz to z pozytywnym doświadczeniem. Przez krótki moment dotknij stopą zwierzęcia i nagrodź go smakołykiem, jeżeli nie wykaże objawów zdenerwowania. Nagrodź jego dobre zachowanie (brak agresywności) i stopniowo, po długim okresie przyuczania, zacznij rzeczywiste obcinanie pazurów. Jeżeli Twoje zwierzę toleruje dotykanie takie jak na przykład głaskanie, ale tylko przez krótki i możliwy do przewidzenia okres, zorientuj się jak długo trwa to przyzwolenie i przerwij głaskanie przed upływem tego czasu.