JAK REAGOWAĆ NA EPIZODY AGRESJI?


 

Nie dotykaj wykazującego agresję zwierzęcia nawet jeżeli masz zamiar go pocieszyć i uspokoić. Kiedy jest nadmiar energii emocjonalnej, musi mieć ona ujście. Może się ona rozproszyć powoli lub nagle wybuchnąć.

Unikaj bezpośredniego prowokowania agresywnego zwierzęcia bez względu na przyczynę jego zdenerwowania. Jest dużo bardziej prawdopodobne, że spowodujesz atak jeżeli będziesz go ścigał do miejsca schronienia lub zapędzisz go w kąt.

Nie zagrażaj dalej zwierzęciu patrząc mu bezpośrednio w oczy i odzywając się do niego głośno i ze złością.

Nie wykorzystuj agresywności psa jako okazji do karania go i dania „nauczki”.

Traktuj poważnie ostrzeżenia ze strony swojego zwierzęcia i pozostań w bezpiecznej odległości. Jeżeli zwierzę jest przerażone, zrób mu miejsce na ucieczkę.

Nie zbliżaj rąk ani nie narażaj żadnej części ciała na odległość umożliwiającą ugryzienie.

Skontaktuj się z lekarzem weterynarii, poproś o radę. Skonsultowanie się z behawiorystą weterynaryjnym może zapobiec nasileniu problemu, rozerwaniu więzi między Tobą a Twoim Ulubieńcem.

Jeżeli zagrażające Tobie zwierzę jest obce:

  • Nie wykonuj żadnych nagłych ruchów; trzymaj ręce przy sobie.
  • Powoli wycofaj się. ale trzymaj wzrok skierowany pośrednio na zwierzę (skieruj wzrok tuż na jego barki lub bok).
     

Nie dotykaj wykazującego agresję zwierzęcia, nawet jeżeli masz zamiar go pocieszyć i uspokoić

 

  • Wycofaj się na bezpieczny dystans (kiedy postawa pobudzonego zwierzęcia i wyraz twarzy wydają się być rozluźnione i miękkie), ale nawet wtedy unikaj uciekania.
  • Jeżeli zwierzę atakuje, użyj swojej teczki, płaszcza, roweru, czegokolwiek do osłonięcia się; jeżeli to niezbędne połóż się na ziemię w skurczonej płodowej pozycji z rękoma i palcami zaciśniętymi za szyją (aby zasłonić twarz). Nie ruszaj się i nie odzywaj.
  • Gdy pies odejdzie i dłużej się Tobą, nie interesuje, zgłoś się na pogotowie ratunkowe, żeby zaopatrzyć jakiekolwiek urazy bez względu na ich wielkość. Kiedy pies już zaczął atak, ale jeszcze nic dotarł do Ciebie, spróbuj powiedzieć „nie! zły pies” i „siad/zostań” stanowczym tonem. Zgłoś incydent na miejscowym posterunku policji oraz w towarzystwie opieki nad zwierzętami. Nie kontaktuj się z właścicielem psa bezpośrednio, nawet jeśli go znasz lub wiesz kim jest.
  • Zmień trasę swojego przejścia do czasu, aż będziesz pewny, że pies Ci więcej nie zagraża.