AGRESJA W GABINECIE WETERYNARYJNYM




Agresja w gabinetach weterynaryjnych powodowana jest przez strach. Pies lub kot odwiedzający lecznicę dla zwierząt często świadomy jest przed wejściem do gabinetu, że coś dziwnego będzie się z nim działo.

Mogą być przewożone pierwszy raz w samochodzie lub bagażniku i wyczuwać niepokój właściciela. Pokój recepcyjny pełen jest zapachów nieznanych im zwierząt, ludzi jak również środków dezynfekcyjnych. Nieznane dźwięki, wliczając w nie wydawane przez przestraszone, chore zwierzęta, zwiększają ich niepokój.

Następnie wprowadza się je do gabinetu badań i tam manipulowane są przez obce osoby, które mogą powodować ich niepokój. Może nastąpić zatrzymanie w szpitalu w celu wykonania zabiegów chirurgicznych lub leczenia zachowawczego. Byłoby to niezwykle, gdyby zwierzę nie przejawiało strachu nawet po jednej wizycie.

Niektóre zwierzęta są tak przestraszone w gabinetach weterynaryjnych, że stwarzają ryzyko odniesienia obrażeń własnych i każdego kto próbuje ich dotykać. Strach nieproporcjonalny do aktualnego niebezpieczeństwa klasyfikuje się jako fobię. Prawdopodobnie najczęstszą fobią u towarzyszących człowiekowi zwierząt jest odruch strachu w gabinetach weterynaryjnych.

Zwierzę może stać się agresywne w gabinecie weterynaryjnym z powodu strachu i braku możliwości ucieczki. U innych psów dodatkową motywacją agresji jest ochrona ich właścicieli w wyraźnie zagrażającej im sytuacji.

Dominujący pies może mieć silniejsze skłonności do obrony swego właściciela. Lekarze weterynarii stwierdzają czasem, że lepiej jest oddzielić psa od właściciela, co powoduje zmniejszenie agresji w czasie wizyty. Nie eliminuje to strachu psa ale często ułatwia badanie lekarskie. Oddzielenie psa od właściciela często zmniejsza jego agresję. Takie uspokajające na psa działanie może także świadczyć o dodatkowym napięciu powodowanym przez zdenerwowanego właściciela. Założenie kagańca agresywnemu psu często wywiera działanie uspokajające jak również zapewnia wszystkim bezpieczeństwo. Nie jest rzeczą okrutną umieszczenie kagańca psu na krótki okres.

Jeżeli poprosi się Was o odejście od psa lub umieszczenie kagańca Waszemu pobudzonemu psu, zaufajcie lekarzowi weterynarii i uznajcie, że jest to w najlepszym interesie dla Waszego zwierzęcia.

Jeżeli u psa wystąpi nadmierny strach przed odwiedzeniem gabinetu weterynaryjnego, obu Wam może pomóc porada u weterynaryjnego behawiorysty. U psa można po pewnym okresie obniżyć lub nawet wyeliminować niechęć emocjonalną do gabinetów weterynaryjnych. Trudno jest badać i leczyć przerażone i agresywne zwierzę. Rozwiązanie tego problemu w końcu będzie bardzo korzystne.