PROBLEMY ZWIĄZANE Z WYPRÓŻNIANIEM SIĘ U KOTÓW


 
 

Niewłaściwe miejsca wydalania moczu

 

Może być kilka przyczyn powodujących, że kot nie oddaje moczu do kuwety ze ściółką.

  • Brudna kuweta może być przyczyną unikania jej przez kota. U poszczególnych kotów występuje różny poziom tolerowania zabrudzonej kuwety ze ściółką. Niektóre koty mogą używać kuwety czyszczonej raz lub dwa razy w tygodniu, podczas gdy inne koty mogą unikać takiej, która była tylko raz używana.
  • Złe doświadczenie związane z kuwetą może zniechęcać do jej używania. Nie należy besztać ani niepokoić kota w pobliżu przeznaczonej dla niego kuwety.

Każdemu kotu w domu, należy zapewnić jedną kuwetę ze ściółką.

Niewłaściwe oddawanie moczu może być także formą znakowania terytorium. Znakowanie moczem wykonywane w pozycji stojącej lub w przysiadzie poza kuwetą, występuje u samców i samic niekastrowanych jak i kastrowanych.

Znakowanie moczem w pozycji stojącej zwane jest opryskiwaniem. Czynią tak samce jak i samice. Niektóre koty zaznaczają moczem przyjmując tylko jedną pozycję, natomiast inne wykonują to zarówno na stojąco jak i w przysiadzie.

Koty. które w odpowiednim wieku zostały wy sterylizowane i nigdy nie przebywały na zewnątrz lub nawet nie widziały innych kotów, mogą zacząć oddawać mocz poza kuwetą. Niekastrowane kocury lub samice w rui, które zaczęły oddawać mocz w niewłaściwych miejscach, powinny zostać jak najszybciej wysterylizowane. Wpływy hormonalne związane z rozmnażaniem. mogą być przyczyną znakowania moczem. Jeżeli w wyniku sterylizacji hormony znikną z układu krążenia, jest szansa, że zaniknie takie zachowanie, pod warunkiem, że nie trwało ono zbyt długo. Sama sterylizacja jednakże może nie być wystarczającym czynnikiem powodującym powrót do właściwego zachowania, jeżeli znakowanie (lub ogólnie mówiąc niewłaściwe oddawanie moczu) trwało długo (zwykle więcej niż kilka tygodni). Sterylizacja także nie daje gwarancji, że kot nigdy nie będzie oddawał moczu w niewłaściwym miejscu. Jeżeli zadziała wystarczający stres socjalny lub inne predysponujące okoliczności, kot może zacząć wypróżniać się poza kuwetą ze ściółką.

 

Czynniki środowiskowe

Im dłużej pozwala się na niewłaściwe oddawanie moczu, tym bardziej może utrwalić się takie zachowanie i tym trudniej będzie rozwiązać ten problem. Tego typu zachowanie ma charakter samonasilający a prawdopodobieństwo takiego postępowania kota zwiększa się. Niewłaściwe oddawanie moczu może utrzymywać się z powodu wpływu czynników środowiskowych, które miały mały wpływ lub żadnego wpływu na pierwotną przyczynę, czasem niemożliwą do określenia.

Mocz zawiera zapachy, które identyfikują indywidualne zwierzę i oznaczają terytorium kota. Umiejscowienie pokarmu, wody i obszaru do odpoczynku związane jest z poczuciem bezpieczeństwa na własnym terytorium. Jeżeli układ ten zostanie zakłócony lub zaniepokoi się wrażliwego kota z jakiegokolwiek powodu, może on ponownie potwierdzać swoje żądania terytorialne i zmniejszyć napięcie poprzez znakowanie moczem.

Przyuczanie do korzystania z kuwety ze ściółką jest jeszcze bardziej skomplikowane w przypadku, gdy w domu jest więcej niż jeden kot. Obrażalski kot może unikać kuwety, która używana była przez inne zwierzę, a z kolei drugi kot chętnie wypróżnia się w takiej kuwecie, żeby zamaskować zapachy pozostawione przez innych. Konflikt terytorialny między kotami w domach o większej ich liczbie, może być przyczyną problemów związanych z używaniem jednej kuwety Niektóre koty mogą czekać w pobliżu kuwety, czając się na innego kota, gdy ten próbuje do niej wejść. Nasilony niepokój może doprowadzić do niewłaściwego oddawania moczu.

Zasadą jest zapewnienie osobnej kuwety dla każdego kota w domu. Należy wybrać różne miejsca w cichych kątach domu, żeby zaobserwować, które z kuwet są najchętniej używane. Kotu. który jest niepokojony przez innych, nawet w formie zabawy, powinno się zapewnić drugą kuwetę do wyboru.

Kot może preferować niektóre rodzaje powierzchni, takie jak np. dywany, i ewentualnie zaznaczać podobne powierzchnie w całym domu. Niektóre dźwięki, a nawet określone pory dnia mogą wywoływać znakowanie moczem. Problem może stać się nagle kompleksowy. Bez względu na pierwotny czynnik wyzwalający, niewłaściwe wydalanie moczu może ponownie pojawić się w okresach działania stresu, ponieważ działanie to natychmiast zmniejsza napięcie zwierzęcia.

 

Czynniki fizykalne

Zawsze bardzo ważne jest zbadanie związku między problemami medycznymi a niewłaściwym oddawaniem moczu. Wśród najczęstszych chorób wymienić można zapalenie pęcherza moczowego (zakażenie pęcherza moczowego), choroby nerek i cukrzycę. W rzeczywistości każda choroba może spowodować niewłaściwe oddawanie moczu. Należy regularnie badać zwierzę w lecznicach weterynaryjnych, tak żeby móc wcześnie wykryć ewentualne choroby. Jeżeli stwierdzicie Państwo jakikolwiek problem, konsultujcie się z lekarzem weterynarii.

 

Niewłaściwe miejsca wydalania kału

Wiele z tych powodów, dla których kot nie chce oddawać moczu do pojemnika ze ściółką, dotyczy też niewłaściwego wydalania kału. Wypróżnianie pełni także rolę znakowania terytorium i zmniejsza napięcie. Niewłaściwe wypróżnianie się może być spowodowane zabrudzeniem pojemnika, problemami medycznymi, stresem, niepokojem a nawet strachem. Kot może wyrazić swoje niezadowolenie zostawiając kał lub mocz w niewłaściwych miejscach.

Niewłaściwe wydalanie kału i moczu nie powinno być traktowane jako zaplanowany akt złej woli lub rewanżu.

Takie same rozwiązania problemu stosuje się do obu typów nieprawidłowych wypróżnień.

Przemieszczanie kuwety na odchody

Większość kotów wybiera spokojne, niezbyt uczęszczane miejsce do wydalania moczu i kału. Zbyt dużo hałasu lub mchu w pobliżu kuwety może zniechęcić kota do używania jej i zmusza go wybrania innego miejsca. Umieszczenie kuwety w nowym miejscu może także zdenerwować niektóre koty. Jeżeli kuwetę trzeba przemieścić, należy wykonać to stopniowo.

Trzeba przesuwać kuwetę kilkanaście centymetrów codziennie w kierunku nowego miejsca, nawet jeżeli jest to dla nas trochę kłopotliwe. Należy umieścić inną kuwetę w nowym miejscu, gdy kot odkryje nowe miejsce i zacznie używać umieszczonej tam kuwety, prawdopodobnie lepiej jest usunąć tą. która została umieszczona przejściowo.

Inną metodą jest umieszczenie kilku kuwet w różnych nowych miejscach i obserwowanie, które z nich zostaną wybrane. Najlepszą wskazówką będzie wybór miejsca dokonany przez kota.

 

Nieprzykrywanie odchodów

Większość kotów wykazuje silny instynkt zakopywania moczu i kału. Zwykle, przed wypróżnieniem się. koty wykopują w ściółce wgłębienia. Potem zakrywają odchody ściółką. Kopanie związane z wydalaniem kału może być bardziej energiczne.

Niektóre koty chętnie zakrywają odchody, inne tego nie robią. Jeżeli Państwa kot nie zakrywa moczu lub kału. nie powinno być to powodem do niepokoju. Kot, który nie zakopuje moczu lub kału nie jest kotem nienormalnym.

 

Zanieczyszczona sierść u długowłosych ras

U kotów długowłosych, takich jak perskie lub himalajskie, częściej występuje zanieczyszczanie moczem lub kalem włosów wokół odbytu, ogona, ud a nawet łap. Kawałki kału mogą przylegać do długich włosów i później odpadać lub zostają usunięte przez kota w czasie czyszczenia się. Koty usuwają przylepiony kał wyrywając zabrudzone włosy lub ocierając się o podłogę.

Karanie za zabrudzenie włosów kalem nie odnosi skutku a tylko dezorientuje zwierzę, powodując jego większy niepokój. Zamiast karania, fachowy pielęgniarz lub technik weterynaryjny powinien ostrożnie przyciąć długie włosy poniżej ogona, wokół odbytu i narządów rozrodczych i z tyłu ud. Ułatwi to utrzymanie zwierzęcia w czystości.

 

Wypróżnianie się w doniczkach z roślinami

Koty mają naturalny instynkt wypróżniania się i kopania w piasku.

Kuweta ze ściółką jest wymysłem człowieka, sztucznym substytutem.

Zadziwiające jest, że większość kotów nie wypróżnia się w doniczkach z roślinami. W celu zniechęcenia kota do załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych w doniczkach z roślinami trzeba zastosować sposoby uniemożliwiające do nich dostęp.

  • Trzeba zawiesić rośliny lub umieścić je na podwyższonej powierzchni czy w takim pokoju, do którego kot nie ma dostępu.
  • Jeżeli nie odpowiada nam izolowanie roślin, należy nakryć glebę siatką lub aluminiową folią. Trzeba pozostawić osłonę lak długo. jak długo kot wykazuje zainteresowanie tym miejscem.
  • Przede wszystkim należy utrzymywać kuwetę ze ściółką bardzo czysto, żeby kot nie miał żadnego powodu do unikania jej.