PRZYZWYCZAJANIE KOCIĄT DO KUWETY

Już młode kocięta wykazują instynktowną chęć wypróżniania się do piasku lub ziemi. Zwykle koty przedtem wykopują płytki dołek. Dłużej kopią, gdy zakopują swoje odchody. Koty przejawiają szeroki wachlarz zachowań zawiązanych z załatwianiem się. Niektóre nie zasypują odchodów, inne energicznie kopią przed i po wypróżnieniu. Często koty preferują jakieś miejsce umieszczenia kuwety i rodzaj ściółki. W celu zachęcenia kociąt do załatwiania się w kuwecie, trzeba po każdym posiłku łagodnie umieścić je w pojemniku. Jeżeli „przydarzy się” na zewnątrz pudelka, należy odchody umieścić w kuwecie, żeby wywołać właściwe skojarzenia u kotka. Nigdy nie jest konieczne karanie, ponieważ kotki szybko się uczą. Należy unikać niepokojenia kota, gdy używa kuwety i nigdy nie należy go karać z jakiegokolwiek powodu, jeżeli znajduje się blisko niej.

 

Kuweta i ściółka

Wybór kuwety

Na rynku dostępnych jest wiele typów kuwet i rodzajów ściółki. Kuwety lub pojemniki są najczęściej plastikowe i prostokątne. Rozmiar kuwety powinien być na tyle duży. by wygodnie pomieścić dorosłego kota. Boki pojemnika powinny być na tyle niskie, żeby młody kotek lub chory czy też stary kot, bez kłopotu do niej wchodził. (Dla tych kotów, można rozważyć wymianę standardowej kuwety na inny, bardziej dla nich odpowiedni pojemnik.)

Do wyboru jest wiele różnych rodzajów nakrywanych pojemników, które mogą znacznie zmniejszać nasilenie zapachu kocich odchodów. Niektóre zakryte pojemniki mają w pokrywie w budowane filtry węglowe, które jeszcze bardziej zmniejszają zapachy. Na początku można kupić kuwetę bez pokrywy, ale warto zapytać czy ewentualnie potem można będzie ją dokupić, gdy będzie potrzebna. W zakrytych pojemnikach wydzielanie zapachu jest mniejsze, gdyż ograniczona jest cyrkulacja wydostającego się z kuwety powietrza. Ważne jest, by utrzymywać pojemniki w idealnej czystości, nawet gdy nie wyczuwamy zapachu. Utrzymujący się zapach w pojemniku może zniechęcić kota do używania kuwety, dlatego też należy często pojemniki zmieniać.

W standardowych zakrytych pojemnikach kot wchodzi przez otwór z przodu pokrywy. W innych modelach zwierzę wchodzi i wychodzi pod kątem przez podwyższony otwór. Można zdjąć pokrywę z zakrywanego pojemnika. Po położeniu jej odwrotną stroną, używać jako innej kuwety dla tych kotów, które lubią załatwiać się przez krawędzie, lub dla kotów niesprawnych z powodu wieku. Najlepszy typ pojemnika to ten, którego chętnie będzie używał Państwa kot.

Wybór ściółki

Koty nie posiadają wrodzonego instynktu wypróżniania się na nienaturalną dla nich ściółkę. Dla nich naturalnym podłożem jest piasek lub ziemia. Na rynku jest wiele rodzajów ściółki oferowanych właścicielom kotów. Przy wyborze podłoża, należy uwzględnić po pierwsze i przede wszystkim te, które lubi Wasz kot.

Niektórym kotom jest w zasadzie wszystko jedno, inne zaś są niespodziewanie wybredne. Najlepiej jest zacząć od zakupu najbardziej typowego i prostego podłoża. Kurz i zapach perfumowanych lub deodorowanych ściółek może drażnić niektóre koty. Inne wolą drobne, podobne do piasku podłoża lub nawet pocięte gazety. Dobrze jest spróbować dwa lub trzy rodzaje ściółki w kilku kuwetach równocześnie, żeby zobaczyć, którą kot wybierze. Jeżeli zdecydujecie się Państwo na nowy rodzaj podłoża, korzystne może być początkowo zmieszanie nowego podłoża z poprzednio stosowanym, żeby kot łatwiej zmianę zaakceptował.

Utrzymywanie kuwet w czystości

Najważniejszym czynnikiem zachęcającym kota do używania kuwety jest jej czystość. Koty są bardzo czystymi zwierzętami, unikającymi cuchnących i wilgotnych miejsc. Trzeba zatem uwzględnić, że to co jest czyste dla nas, nie zawsze jest tak samo czyste i do zaakceptowania przez kota. Ściółkę należy całkowicie zmieniać w regularnych odstępach czasu, stosując się do zaleceń producenta. Każdy kot wykazuje swoją szczególną tolerancję zanieczyszczenia pojemnika i może nie korzystać z niego, kiedy jest zbyt brudny. Należy przyjąć zasadę, że każdy kot w domu powinien mieć swoją kuwetą. Jeżeli jest więcej niż jeden pojemnik, można zauważyć, że niektóre używane są częściej niż inne. Może to wynikać z preferencji kota co do miejsca, w którym umieszczona jest kuweta lub jego niezadowolenia ze stanu higieny pojemnika. Należy wówczas albo zmienić miejsce kuwety lub częściej zmieniać ściółkę. Koty w kociarni często korzystają ze wspólnych pojemników, jednak niektóre mniej tolerują zanieczyszczone podłoża. Mimo posiadania w domu kilku pojemników, należy utrzymywać wszystkie w czystości, żeby umożliwić kotom korzystanie z nich.

Umieszczenie kuwety

Koty lubią wypróżniać się w pojemnikach umieszczonych w spokojnych miejscach, takich jak narożniki oddalone od ruchliwych miejsc. Kuwety trzeba umieszczać w znacznej odległości od karmy lub pojemników na wodę. Ważne jest także, żeby nigdy nie utrudniać kotom dostępu do kuwety. Gdy zostanie utrudnione dojście do pojemnika, trzeba umieścić dodatkową kuwetę.

Roztropnie będzie umieścić dodatkową liczbę kuwet w przypadku, gdy nie możecie Państwo nadążyć z ich odpowiednim czyszczeniem, tak by spełnić wymagania kota.